Velké rodiny dostanou slevy, souhlasí polský parlament

ČTK ČTK
5. 12. 2014 15:33
Zákon, který má podpořit vyšší porodnost, ještě projde Senátem. Rodinám se třemi a více dětmi může zaručit slevy v dopravě, kultuře i při úředních úkonech.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Varšava - Početné polské rodiny budou mít od příštího roku řadu výhod, které jim zajistí nový zákon přijatý dnes dolní komorou polského parlamentu. Sejm schválil vznik takzvané Charty velké rodiny, jež se bude od příštího roku vztahovat na rodiny se třemi a více dětmi. Zajistí jim levnější dopravu, úřední úkony či kulturní akce.

Liberální vláda chce pomocí slevového systému přispět k podpoře porodnosti a klesajícího počtu velkých rodin. Nové úlevy se mohou podle agentury PAP týkat až 3,4 milionu obyvatel této téměř čtyřicetimilionové země.

Levnější železnice a parky zdarma

Všichni členové rodin, v nichž jsou nejméně tři děti ve věku do 18 let (případně do 25 let, pokud studují), budou mít od ledna nárok například na téměř poloviční slevu na časové jízdenky na železnici, až 75procentní slevu na platby za cestovní pasy; zaplatí rovněž jen malou část vstupného na kulturní či sportovní akce, do národních parků, které jsou v Polsku zpoplatněny, pak budou chodit zdarma. Slevy budou navíc v rámci zákona nabízet Polákům i soukromé firmy.

S iniciativou přišel kabinet liberální Občanské platformy, který ještě před přijetím zákona zavedl vládní program rodinných slev. Zákon je zacílen na podporu porodnosti a vzniku početnějších rodin, kterých v Polsku ubývá zejména kvůli ekonomické náročnosti výchovy dětí. "Charta velké rodiny je nejlepší investicí této vlády. Do programu se přihlásilo již přes 300 institucí a firem a stále přibývají další. Je na čase, aby program podpory početných rodin dostal svůj zákon," řekl ministr sociální politiky Wladyslaw Kosiniak-Kamysz.

Počet narozených roste

Norma měla podporu všech klíčových politických stran, v Sejmu ji schválila velká většina poslanců a očekává se i její hladký průchod Senátem.

Polská vláda se v minulých letech zaměřovala na podporu rodinné politiky s ohledem na trvale klesající porodnost. Zasadila se mimo jiné o zlevnění předškolní výchovy či zvýhodnění rodičovských dovolených.

Podle letošních statistik se za první pololetí narodilo v Polsku 183 tisíc dětí, což je poprvé po mnoha letech nárůst proti stejnému období roku minulého.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Na Floridě se zhroutila vícepodlažní budova, na místě jsou záchranáři

Na jižní Floridě se částečně zhroutila několikapodlažní budova. Zda v ní byli lidé a zda si incident vyžádal oběti, není v tuto chvíli podle televizní stanice CNN jasné. Na místě zasahují hasiči.

O zhroucení budovy v okrese Miami-Dade informovaly hasiči na twitteru. V tiskovém prohlášení pak uvedli, že na místě zasahuje přes 80 záchranných jednotek. Objekt se nacházel v městečku Surfside nedaleko Miami Beach. Podle lokální televize byla budova postavena v roce 1981.

Policie na twitteru zveřejnila snímek z místa. Na internetu se objevilo i video trosek budovy; jeho autor poznamenal, že byl ubytovaný v sousedním hotelu. "Jedna z těch obřích budov je pryč. Tady, hned vedle nás," uvedl s tím, že je to "šílené".

CNN se snaží získat komentář od místních hasičů a kanceláře starosty.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V červnu vzrostla důvěra v českou ekonomiku mezi spotřebiteli i podniky

Důvěra v českou ekonomiku v červnu opět stoupla, a to meziměsíčně o 4,3 bodu na 104 bodů. Potřetí v řadě přitom vzrostla důvěra spotřebitelů i podnikatelů. U spotřebitelů se zvýšila o 2,7 bodu na hodnotu 105,5 a mezi podnikateli o 4,6 bodu na 103,7 bodu, uvedl ve čtvrtek na webu Český statistický úřad. V podnikatelském prostředí se důvěra zvýšila ve všech odvětvích. V porovnání s loňským červnem jsou všechny hodnoty výrazně vyšší.

Zdroj: ČTK
Další zprávy