Velké rodiny dostanou slevy, souhlasí polský parlament

ČTK ČTK
5. 12. 2014 15:33
Zákon, který má podpořit vyšší porodnost, ještě projde Senátem. Rodinám se třemi a více dětmi může zaručit slevy v dopravě, kultuře i při úředních úkonech.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Varšava - Početné polské rodiny budou mít od příštího roku řadu výhod, které jim zajistí nový zákon přijatý dnes dolní komorou polského parlamentu. Sejm schválil vznik takzvané Charty velké rodiny, jež se bude od příštího roku vztahovat na rodiny se třemi a více dětmi. Zajistí jim levnější dopravu, úřední úkony či kulturní akce.

Liberální vláda chce pomocí slevového systému přispět k podpoře porodnosti a klesajícího počtu velkých rodin. Nové úlevy se mohou podle agentury PAP týkat až 3,4 milionu obyvatel této téměř čtyřicetimilionové země.

Levnější železnice a parky zdarma

Všichni členové rodin, v nichž jsou nejméně tři děti ve věku do 18 let (případně do 25 let, pokud studují), budou mít od ledna nárok například na téměř poloviční slevu na časové jízdenky na železnici, až 75procentní slevu na platby za cestovní pasy; zaplatí rovněž jen malou část vstupného na kulturní či sportovní akce, do národních parků, které jsou v Polsku zpoplatněny, pak budou chodit zdarma. Slevy budou navíc v rámci zákona nabízet Polákům i soukromé firmy.

S iniciativou přišel kabinet liberální Občanské platformy, který ještě před přijetím zákona zavedl vládní program rodinných slev. Zákon je zacílen na podporu porodnosti a vzniku početnějších rodin, kterých v Polsku ubývá zejména kvůli ekonomické náročnosti výchovy dětí. "Charta velké rodiny je nejlepší investicí této vlády. Do programu se přihlásilo již přes 300 institucí a firem a stále přibývají další. Je na čase, aby program podpory početných rodin dostal svůj zákon," řekl ministr sociální politiky Wladyslaw Kosiniak-Kamysz.

Počet narozených roste

Norma měla podporu všech klíčových politických stran, v Sejmu ji schválila velká většina poslanců a očekává se i její hladký průchod Senátem.

Polská vláda se v minulých letech zaměřovala na podporu rodinné politiky s ohledem na trvale klesající porodnost. Zasadila se mimo jiné o zlevnění předškolní výchovy či zvýhodnění rodičovských dovolených.

Podle letošních statistik se za první pololetí narodilo v Polsku 183 tisíc dětí, což je poprvé po mnoha letech nárůst proti stejnému období roku minulého.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy