Hrdinové mezi námi. Kde se v nich bere taková odvaha?

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 25. 8. 2015 0:11
Francie oslavuje čtveřici mužů, kteří o víkendu zneškodnili útočníka v přeplněném rychlíku do Paříže. Kde se berou lidé, kteří riskují, aby pomohli ostatním? Je to vzácný instinkt.
Hrdina z vlaku do Paříže Scot Spencer. Díky jemu a třem dalším cestujícím, kteří zneškodnili útočníka v přeplněném rychlíku z Amsterodamu do Paříže, nedošlo k dalšímu masakru.
Hrdina z vlaku do Paříže Scot Spencer. Díky jemu a třem dalším cestujícím, kteří zneškodnili útočníka v přeplněném rychlíku z Amsterodamu do Paříže, nedošlo k dalšímu masakru. | Foto: Reuters

Paříž - Francouzský prezident Francois Hollande ocenil řádem rytíře Čestné legie, tedy nejvyšším možným vyznamenáním, odvahu trojice Američanů a jednoho Brita, kteří v pátek zneškodnili útočníka v přeplněném rychlíku z Amsterodamu do Paříže a zachránili tak zřejmě desítky životů.

Podobně jako ve většině obdobných případů, i tentokrát považuje čtveřice hrdinů, kteří holýma rukama zpacifikovali Maročana vyzbrojeného nožem a samopalem, svůj čin za samozřejmost, k níž by se měl odhodlat každý.

Skutečnost je však jiná. Většina lidí dostane v krizovém okamžiku strach a dění jen pasivně přihlíží.

Deník The Washington Post si pokládá otázku, co rozhoduje o tom, zda se někdo rozhodne riskovat zdraví, potažmo vlastní život, aby zachránil ostatní.

Extrémní altruismus - je to porucha?

Vysvětlení nabízí David Rand z Yaleovy univerzity, který se tím - co sám nazývá "extrémním altruismem" - dlouhodobě zabývá. Tvrdí, že se popisovaných hrdinských činů dopouštějí lidé, kteří se nerozhodují, ale jednají spontánně, tedy bez přemýšlení.

Rand ve spolupráci s kolegou Zevem G. Epsteinem vyslechl desítky těch, jež někomu zachránili život. Tady jsou nejčastější odpovědi, které se při práci na studii Riskování života bez druhotné myšlenky: Intuitivní rozhodování a extrémní altruismus, v parafrázovaných formách nejčastěji opakovaly.

"Upřímně, v takové situaci nepřemýšlíte. Nepřemýšlel jsem, prostě jsem reagoval. Někdo ho musel zastavit".

"Byl to instinkt, myslím, že mě hnal kupředu adrenalin."

A "myslím, že když je někdo zatažen do takového situace, stává se z něj někdo jiný".

Instinktivní pomoc bližním

V lidech, kteří se odhodlají pomoci, se tedy mísí instinkt pro spolupráci a schopnost v nouzové situaci jednat bez zbytečného odkladu, píší Rand a Epstein.

Naopak ti, kdo se od přírody řídí poučkou "dvakrát měř, jednou řež", si většinou začnou racionalizovat důvody, proč nemohou pomoci. V konečném důsledku pak neudělají nic.

Lenny Skutnick, který se v roce 1982 jal zachraňovat z ledové řeky pasažéry ze zříceného letadla, v tom ale vidí ještě něco jiného. "Byla to lidská reakce. Stejně jako chůze nebo dýchání patří i tohle k lidské přirozenosti," popisuje.

Další ilustraci toho, jaký je rozdíl mezi hrdiny a "obyčejnými" lidmi, nabízí případ, k němuž došlo v dubnu letošního roku v Bethesdě ve státě Maryland.

Pět opilých mužů tam začalo mlátit náhodného kolemjdoucího. Na ulici tehdy zdaleka nebyli sami, brutálnímu incidentu přihlíželo několik lidí, kteří vše namísto pomoci natáčeli na mobilní telefony.

Naštěstí šel kolem i jeden z hrdinů mezi námi - Dylan Rawls. Přestože byl sám, přispěchal muži, jenž už by v té době v bezvědomí, na pomoc. A podle znaleckého posudku mu zachránil život.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Kurdové se stahují ze severu Sýrie, příměří ale neprodloužíme, oznámil Erdogan

Oddíly syrských Kurdů YPG se v severní Sýrii stále ještě stahují od turecké hranice. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který zároveň odmítl návrh francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na prodloužení příměří. Turecko, které zahájilo boj proti syrským Kurdům 9. října, minulý čtvrtek přistoupilo na 120hodinové příměří. To skončí tento den ve 21:00 SELČ.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy