Francouzské rychlovlaky hlídají po pátečním útoku policisté

ČTK ČTK
23. 8. 2015 7:09
Francouzské úřady uvažují také o zapojení belgických a nizozemských policistů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Paříž - Po pátečním útoku muže v rychlovlaku z Amsterodamu do Paříže hlídkují ve francouzských rychlovlacích policisté. Uvažuje se ale také o zapojení jejich belgických a nizozemských policistů, řekla belgické agentuře Belga mluvčí belgické železniční společnosti SNCB. Policie byla nasazena i na nástupištích v Bruselu, kde vlaky Thalys také staví.

V pátek 25letý ozbrojený útočník v rychlovlaku z Amsterodamu do Paříže zranil nejméně dva lidi, než ho odzbrojila trojice Američanů, včetně dvou vojáků na dovolené. Zadrženého muže úřady identifikovaly jako marockého občana Ajjúba Chazzaního, který patřil k radikálnímu islamistickému hnutí.

Na to Francouze podle španělského listu El País už loni upozornily španělské úřady, protože podezřelý žil v letech 2007 až 2014 ve Španělsku. Chazzaní prý už byl i ve vězení kvůli pašování drog.

Francie a Spojené státy mezitím oslavují jako hrdiny Američany, kteří ve vlaku útočníka odzbrojili. Jejichž čin v sobotu ocenili i prezidenti USA Barack Obama a Francie François Hollande. Ten je dokonce hodlá přijmout v Elysejském paláci.

Patřičně hrdí jsou na aktéry úspěšného zásahu, 23letého Anthonyho Sadlera, stejně starého Spencera Stonea a 22letého Aleka Skarlatose, i jejich nejbližší příbuzní.

"On se vydá jako mladý muž na cestu, aby si rozšířil přehled o světě a bavil se s kamarády, a vrátí se jako francouzský národní hrdina," citovala agentura AP užaslého Tonyho Sadlera, otce jednoho ze zachránců.

Podle zpravodajství BBC je jeden z Američanů příslušníkem národní gardy a druhý letectva. Poté, co zjistili, že někdo nabíjí zbraň na záchodě, vrhli se na něho, když vyšel ven. K dvojici vojáků se připojil ještě třetí Američan - společně pachatele zbili až do bezvědomí.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Kapela Green Day nebo raper Stormzy kvůli koronaviru ruší asijské turné

Americká rocková kapela Green Day, která 19. června vystoupí na královéhradeckém festivalu Rock for People, v pátek zrušila asijské turné kvůli obavám z šíření koronaviru a omezení cestování i hromadných akcí. V Singapuru, Bangkoku, Tchaj-peji, Hongkongu, Soulu nebo Tokiu měla sestava vystoupit začátkem března předtím, než v květnu přejede do Evropy. "Víme, že je to otrava, a na vás všechny se těšíme. Lístky ale nevyhazujte, brzy oznámíme nová data koncertů," slibují Green Day. Kvůli koronaviru už koncerty v Asii odřekli také celosvětově úspěšný korejský boyband BTS, americký R&B zpěvák Khalid nebo britský raper Stormzy. Ten příští středu 4. března vystoupí v pražské Malé sportovní hale.

Zdroj: Reuters
před 1 hodinou

Trump nominoval do čela amerických rozvědek opět Johna Ratcliffea

Americký prezident Donald Trump nominoval do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI) znovu republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, kritizovaného pro nedostatek zkušeností. Šéf Bílého domu svou volbu oznámil v noci na sobotu na twitteru.

Trump nominoval Ratcliffea do čela amerického civilního a vojenského špionážního aparátu již koncem července. Počátkem srpna však nominaci stáhl poté, co americká média a politici kritizovali Ratcliffeovy malé zkušenosti v oblasti tajných služeb.

Další zprávy