"V situaci, kdy by (Slováci) nesplnili svou povinnost, jsme připraveni zavést schengenskou hranici i mezi Českem a Slovenskem," uvedl v rozhovoru pro agenturu Reuters velvyslanec ČR při Evropské unii Jan Kohout.
Kohout v rozhovoru Slovensku pohrozil, vzápětí však dodal přesvědčení, že Bratislava stihne ukrajinskou hranici dostatečně zabezpečit. "Je to takové postrašení Slováků, že to s Schengenem myslíme vážně. A do prostoru vstoupíme s Vámi, nebo i bez Vás," uvedl pro slovenský deník Aktuálne.sk zdroj z diplomatického prostředí, který si nepřál být jmenován.
Slováci nestíhají výstavbu bezpečnostního systému podél rizikové hranice. Bez něj nemají šanci splnit podmínky Schengenu.
Hrozba i pro Česko
Vladimír Bilčík ze Společnosti pro zahraniční politiku považuje Kohoutova slova za další ze série signálů, že Slovensko skutečně zatím není připraveno do Schengenu vstoupit.
"Pro slovenskou vládu to musí být priorita, abychom do systému vstupovali připraveni a spolu s ostatními," uvedl Bilčík pro Aktuálne.sk.
Jiný diplomatický zdroj - tentokrát pro české Aktuálně.cz - uvedl: Tvrdé diplomatické varování přišlo také proto, že by zpoždění Slovenska mohlo ohrozit vstup Česka do systému.
Bilčík, který hranici s Ukrajinou zná, je přesvědčen, že v této chvíli ochrana hranice kapacitně nestačí. Po zavedení schengenských pravidel se podle něj situace v pohraničí ještě zhorší. "Proto je důležité, aby byla hranice dobudována. A abychom zrekonstruovali hraniční přechody ve Vyšnom Nemeckom a v Ubli," varuje Bilčík.
Posílení východní hranice bezpečnostním systémem jednotným pro všechny země Schengenu je podmínkou pro začlenění Slovenska do systému. Jen pokud země pravidla dodrží, vstoupí s ostatními zeměmi v prosinci 2007.
Slovensko zaspalo, teď dohání
Slovensko se v 90. letech soustředilo na dobudování infrastruktury s Maďarskem, Polskem a Českou republikou. Budování a zabezpečování hranice s Ukrajinou nebylo prioritou bývalých slovenských vlád.
Bilčík upozorňuje, že schengenský systém je založen hlavně na vzájemné důvěře sdružených zemí. "Technická (ne) připravenost té či oné země může tuto důvěru narušit," dodává.
Už proto velvyslanec Slovenska při EU Maroš Šefovič obratem ubezpečil, že Slovensko problémy s ochranou ukrajinské hranice určitě zvládne. "Neměli jsme tak přísně hlídané hranice za federace ani po rozdělení Československa a doufáme, že o tom nebudeme uvažovat ani v této situaci," uvedl velvyslanec pro ČTK.
Přípravy Slovenska na vstup do Schengenu se zpomalily kvůli problémům s výběrovým řízením na firmy, které by ukrajinskou hranici vybavily monitorovacím zařízením.
Ministerstvo vnitra pak pod současným vedením provedlo audit a odhalilo v přípravě nedostatky. "Tyto nedostatky však nejsou nepřekonatelné. Vláda přijala taková opatření, aby Slovensko vstoupilo do Schengenu v prosinci 2007," prohlásil pro deník Aktuálně.sk mluvčí ministerstva vnitra Erik Tomáš.