Hra o miliardy: Giganti se přou o vinu na úniku ropy

Václav Viták
7. 12. 2011 5:30
Firma Halliburton podle BP záměrně ničí důkazy o neštěstí v Mexickém zálivu
Hořící plošina Deepwater Horizon.
Hořící plošina Deepwater Horizon. | Foto: Reuters

New Orleans - Ropný koncern British Petroleum obvinil firmu Halliburton, že zničila důležité důkazní materiály související s loňskou katastrofální ropnou havárií v Mexickém zálivu.

BP ve svém podnětu podaném v pondělí u federálního soudu v New Orleans tvrdí, že Halliburton záměrně odstranil ze svých počítačů údaje o parametrech betonové směsi, s níž utěsňoval hlubokomořský vrt Macondo pod těžební plošinou Deepwater Horizon.

Každý takový vrt musí být důsledně utěsněn, aby se zabránilo úniku ropy. Deepwater Horizon explodovala v Mexickém zálivu loni v dubnu.

Havárie si vyžádala 11 lidských životů a způsobila největší ekologickou katastrofu v dějinách USA, protože do vod Mexického zálivu uniklo 780 milionů litrů surové ropy.

BP v podání o 310 stránkách obviňuje firmu Halliburton z toho, že "záměrně" zničila výsledky testů betonové směsi, kterou chtěla použít k utěsnění vrtu Macondo, aby "eliminovala jakékoli riziko, že tento důkaz bude proti ní použit u soudu".

Halliburton se brání, že počítačový model chování příslušné betonové směsi už prostě nemá.

Směs byla "nestabilní"

Právníci společnosti BP žádají, aby soud v New Orleansu poslal do firmy Halliburton soudní experty s příkazem najít tato ztracená data, která podle nich doloží, že betonová směs určená pro utěsnění vrtu Macondo byla "nestabilní".

V New Orleansu se má 27. února 2012 konat první stání v soudním sporu mezi BP a několika dalšími společnostmi o tom, kdo způsobil havárii vrtné plošiny Deepwater Horizon.

Ropný gigant se kromě Halliburtonu soudí ještě s firmou Transocean, která vlastnila vrtnou plošinu Deepwater Horizon - po té požaduje odškodné ve výši 40 miliard dolarů -, a se společností Cameron International, která vyrobila pojistný ventil pro podmořský vrt Macondo.

V sázce jsou desítky miliard dolarů náhrad, které musejí být vyplaceny za ropnou havárii.

Jejich tíži zatím nese BP jakožto největší společník, ale domáhá se u soudu, aby se na výplatě odškodnění podílely i ostatní firmy, které s ní spolupracovaly na přípravě těžby ropy z podmořského vrtu Macondo, a to podle míry svého zavinění.

S několika dalšími společnostmi se britský koncern již dohodl na vyrovnání. Například Anadarko Petroleum, která vlastní 25 procent vrtu Macondo, v říjnu přistoupila na to, že BP zaplatí 4 miliardy dolarů, které budou použity na nápravu následků ropné havárie a na odškodnění těch, které postihla.

Britský koncern jen loni vynaložil na likvidaci ekologické katastrofy v Mexickém zálivu přes 40 miliard dolarů a další miliardy bude muset ještě zaplatit.

Vše na záchranu Mexického zálivu

Speciální krizový tým, který sestavil americký prezident Barack Obama těsně po výbuchu plošiny Deepwater Horizon, mezitím v pondělí vydal doporučení, aby "významná část" z pokut za tuto havárii šla na nápravu ekologických škod v Mexickém zálivu.

Zatím není ještě rozhodnuto, kolik budou muset BP a další společnosti, které způsobily loňskou ekologickou katastrofu, federální vládě celkem zaplatit.

Výše těchto pokut je však odhadována zhruba na 5,5 až 21 miliard dolarů v závislosti na tom, zda soud shledá zmíněné firmy vinnými jen ze zanedbání, nebo naopak z hrubého zanedbání.

Podle stávajících federálních zákonů by však z těchto částek byla na likvidaci ekologických škod v Mexickém zálivu vyčleněna jen malá část.

V Kongresu je proto návrh zákona, který by umožnil, aby 80 procent z udělených pokut bylo věnováno na vyčištění Mexického zálivu a cenných ekosystémů na jeho pobřeží, poškozených nebo zničených ropou kvůli havárii plošiny Deepwater Horizon.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelná se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy