Hra o miliardy: Giganti se přou o vinu na úniku ropy

Václav Viták
7. 12. 2011 5:30
Firma Halliburton podle BP záměrně ničí důkazy o neštěstí v Mexickém zálivu
Hořící plošina Deepwater Horizon.
Hořící plošina Deepwater Horizon. | Foto: Reuters

New Orleans - Ropný koncern British Petroleum obvinil firmu Halliburton, že zničila důležité důkazní materiály související s loňskou katastrofální ropnou havárií v Mexickém zálivu.

BP ve svém podnětu podaném v pondělí u federálního soudu v New Orleans tvrdí, že Halliburton záměrně odstranil ze svých počítačů údaje o parametrech betonové směsi, s níž utěsňoval hlubokomořský vrt Macondo pod těžební plošinou Deepwater Horizon.

Každý takový vrt musí být důsledně utěsněn, aby se zabránilo úniku ropy. Deepwater Horizon explodovala v Mexickém zálivu loni v dubnu.

Havárie si vyžádala 11 lidských životů a způsobila největší ekologickou katastrofu v dějinách USA, protože do vod Mexického zálivu uniklo 780 milionů litrů surové ropy.

BP v podání o 310 stránkách obviňuje firmu Halliburton z toho, že "záměrně" zničila výsledky testů betonové směsi, kterou chtěla použít k utěsnění vrtu Macondo, aby "eliminovala jakékoli riziko, že tento důkaz bude proti ní použit u soudu".

Halliburton se brání, že počítačový model chování příslušné betonové směsi už prostě nemá.

Směs byla "nestabilní"

Právníci společnosti BP žádají, aby soud v New Orleansu poslal do firmy Halliburton soudní experty s příkazem najít tato ztracená data, která podle nich doloží, že betonová směs určená pro utěsnění vrtu Macondo byla "nestabilní".

V New Orleansu se má 27. února 2012 konat první stání v soudním sporu mezi BP a několika dalšími společnostmi o tom, kdo způsobil havárii vrtné plošiny Deepwater Horizon.

Ropný gigant se kromě Halliburtonu soudí ještě s firmou Transocean, která vlastnila vrtnou plošinu Deepwater Horizon - po té požaduje odškodné ve výši 40 miliard dolarů -, a se společností Cameron International, která vyrobila pojistný ventil pro podmořský vrt Macondo.

V sázce jsou desítky miliard dolarů náhrad, které musejí být vyplaceny za ropnou havárii.

Jejich tíži zatím nese BP jakožto největší společník, ale domáhá se u soudu, aby se na výplatě odškodnění podílely i ostatní firmy, které s ní spolupracovaly na přípravě těžby ropy z podmořského vrtu Macondo, a to podle míry svého zavinění.

S několika dalšími společnostmi se britský koncern již dohodl na vyrovnání. Například Anadarko Petroleum, která vlastní 25 procent vrtu Macondo, v říjnu přistoupila na to, že BP zaplatí 4 miliardy dolarů, které budou použity na nápravu následků ropné havárie a na odškodnění těch, které postihla.

Britský koncern jen loni vynaložil na likvidaci ekologické katastrofy v Mexickém zálivu přes 40 miliard dolarů a další miliardy bude muset ještě zaplatit.

Vše na záchranu Mexického zálivu

Speciální krizový tým, který sestavil americký prezident Barack Obama těsně po výbuchu plošiny Deepwater Horizon, mezitím v pondělí vydal doporučení, aby "významná část" z pokut za tuto havárii šla na nápravu ekologických škod v Mexickém zálivu.

Zatím není ještě rozhodnuto, kolik budou muset BP a další společnosti, které způsobily loňskou ekologickou katastrofu, federální vládě celkem zaplatit.

Výše těchto pokut je však odhadována zhruba na 5,5 až 21 miliard dolarů v závislosti na tom, zda soud shledá zmíněné firmy vinnými jen ze zanedbání, nebo naopak z hrubého zanedbání.

Podle stávajících federálních zákonů by však z těchto částek byla na likvidaci ekologických škod v Mexickém zálivu vyčleněna jen malá část.

V Kongresu je proto návrh zákona, který by umožnil, aby 80 procent z udělených pokut bylo věnováno na vyčištění Mexického zálivu a cenných ekosystémů na jeho pobřeží, poškozených nebo zničených ropou kvůli havárii plošiny Deepwater Horizon.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Babiš věří, že Zemana přesvědčí, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.

"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy