Povstalci slíbili, že umožní ochranu zbylých jedinců. Vzácné gorily patři mezi nejohroženější primáty. Zbývá už jich maximálně sedm stovek, spíše méně.
Žijí pouze na jednom místě planety. Na jihovýchodě Afriky v oblasti, kde se stýkají hranice Demokratické republiky Kongo, Ugandy a Rwandy.
Prokletý region. Pro lidi i zvířata
Tedy v regionu, v posledních letech proslulém krutými válkami, vyvražďováním, vyklidňováním měst a vesnic i vypalováním a ničením džungle.
Teď se ale možná přece jen objevuje možnost, jak zastavit úbytek goril. Po pěti letech bojů se loni zmírnila občanská válka v Kongu. Tamní úspěšné prezidentské volby naznačují možnost příchodu lepších, klidnějších časů.
A vůdce východokonžských povstalců plukovník Makenga při setkání se zahraničními aktivisty zabývajícími se ochranou zvířat slíbil, že jeho muži začnou spolupracovat při záchraně horských goril.
V praxi to znamená, že je přestanou zabíjet kvůli masu a umožní strážcům národních parků i zahraničním expertům, aby se do oblasti vrátili.
Potřeba mezinárodního tlaku
"Je to stále jen malý krok. Potřebujeme trvalý mezinárodní tlak na to, aby se vše nevrátilo příští týden, měsíc nebo rok do starých kolejí," řekl agentuře AP Paulin Ngobobo z národního parku Virunga.
Na východě Konga zuřila s přestávkami válka od poloviny devadesátých let. Různé milice často obracely zbraně proti sobě, do konfliktu se zapojily i armády okolních zemí.
Válka v Kongu si vyžádala čtyři milióny obětí, další téměř milióny lidí zahynul v devadesátých letech při masakrech a genocidě v sousední Rwandě.
Konflikty mělo zničující vliv i na gorily. Poslední dva případy jejich násilné smrti byly zaznamenány ještě letos na začátku ledna.
Tak trochu kanibalismus
Horská gorila je primátem nejbližším člověku.Má s námi společných 98 procent DNA. Jíst jejich maso někteří zoologové přirovnávají ke kanibalismu.
Jsme optimisté a tentokrát věříme, že dohoda vydrží. Ale musíme spočítat, kolik goril zahynulo od doby, kdy jsme naposledy prováděli výzkum," říká Emmanuel de Merode z organizace Wildlife Direct.
Horské gorily žijí ve skupinách od pěti do třiceti jedinců, dožívají se stáří mezi třiceti až padesáti lety.
Gorily v mlze
O zpopularizování jejich osudu se postarala zejména americká zooložka Dian Fosseyová, která v Africe mnoho let gorily sledovala a bojovala proti pytláctví.
Její příběh se stal námětem pro slavný film Gorily v mlze se Sigourney Weaverovou v hlavní roli. Fosseyoá byla brutálně zavražděna na rwandské straně hranic v roce 1985, pachatele vyšetřovatelé nikdy neodhalili.
Strážci národního parku Virunga se často stávají obětí pytláků a ozbrojených rebelů. Ta posledních deset let zahynulo už sedmadevadesát strážců.