Paříž - Prezidenti Francie a Německa Francois Hollande a Joachim Gauck si společně na vrcholu Hartmannsweilerkopf v Alsasku připomněli začátek první světové války.
Před sto lety - 3. srpna 1914 - vyhlásila tehdejší Německá říše válku Francii.
"Společná Evropa, společné evropské instituce nejsou výsledkem dějinné náhody," řekl Gauck v místech, kde padlo skoro 30 tisíc francouzských a německých vojáků.
V současnosti je podle něho nutné postavit se populistům, kteří se snaží získávat si přízeň protievropskými hesly. Na nedělní pietní akci přišla také asi stovka mladých lidí z obou zemí, jež v minulosti dělila osudová zášť.
Během bojů v okolí necelých 960 metrů vysoké hory Hartmannsweilerkopf (francouzsky Vieil Armand) vojáky nekosily jen kulky a granáty, umírali i na úplavici nebo tyfus.
Hora si vysloužila přezdívku "Požírač lidí". Na tamním hřbitově leží na 12 tisíc vojáků, jejichž ostatky se nikdy nepodařilo identifikovat.
Jako první válečný konflikt v dějinách zasáhla první světová válka téměř celý svět a zahynulo v ní zhruba deset milionů vojáků a 8,5 milionu civilistů.
Konflikt, který začal 28. července 1914, když Srbsku vyhlásilo válku Rakousko-Uhersko, a skončil 11. listopadu 1918 podpisem příměří u francouzského Compiegne, zásadně změnil politické uspořádání Evropy.