Všední dny, smrt všude. Unikátní fotky z první světové války

Všední dny, smrt všude. Unikátní fotky z první světové války
První světová válka v mnohém předznamenala celé 20. století. Na fotografii pořízené roku 1915 postávají němečtí důstojníci nedaleko pozorovacího balónu v dosahu západní fronty.
Důsledkem světové války byl zánik Rakouska-Uherska, carského Ruska, Německého císařství i Osmanské říše a vznik nástupnických států. Nedatovaný vzdušný snímek ukazuje spojenecký letoun letící nad západní frontou.
Rakousko-uherský voják je na fotografii z roku 1916 zachycen při odpočinku v bunkru.
Na fotografii z roku 1916 pozorují britští důstojníci dělostřeleckou palbu během bitvy na řece Sommě.
Foto: Reuters
Reuters Reuters
Aktualizováno 3. 8. 2014 13:00
Před sto lety začal světový válečný konflikt. Podívejte se na historické snímky agentury Reuters.

Praha - Svět si v posledních dnech připomíná sto let od vypuknutí první světové války.

Prohlédněte si unikátní historické fotografie, které jsou součástí dosud nezveřejněné série obrázků ze soukromé sbírky.

Zachycené výjevy nabízí netradiční pohled na různé podoby této války, v níž se ještě používali poštovní holubi a plynové masky nosili i koně na ulicích.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy