Hned se ozvi... Svět si čte nezveřejněné sms z 11. září

Lucie Kalivodová
26. 11. 2009 11:05
"Zajímá mě, kde jsi. Jsi v pořádku? Zavolej mi hned, jak budeš moct. Potřebuju to vědět! Darryl."

New York - Webová stránka Wikileaks zveřejnila textové zprávy, které si 11. září 2001 - tedy v době teroristických útoků na Spojené státy - posílali členové rodin, když se snažili zkontaktovat své příbuzné.

Nebo zprávy poslané prostřednictvím pagerů mezi státními zaměstnanci, policisty i očitými svědky událostí. Stránka Wikileaks uveřejnila více než půl milionů textovek, které dokazují, jak byla událost plná paniky, hororu a bolesti.

Stránka, která se na publikování citlivých materiálů specializuje, neuvedla, kde záznamy získala. 11. září uneslo devatenáct únosců čtyři komerční letouny.

Dvě letadla narazila do World Trade Center v New Yorku, jedno se zřítilo u Pentagonu a poslední, které letělo neznámo kam, spadlo v Pensylvánii.

Na webu jsou zprávy uveřejněny chronologicky - tedy ve stejném pořadí, jak byly odesílány 11. září. První zpráva byla poslána v 8:50 - tedy pět minut poté, co první letadlo narazilo do "dvojčat". Pak následovala textová smršť, která je podle mluvčího stránky Wikileaks autentická.

Foto: Reuters

"Záznamy pokrývají dobu čtyřiadvaceti hodin během útoků na New York a Washington 11. září 2001," píše se na stránce Wikileaks.

"Absolutně rozumím, že jde o vysoce citlivý materiál, ale to neznamená, že to není součástí naší historie," řekl Daniel Schmitt, mluvčí Wikileaks.

"Chceme ukázat necenzurovaný běh daných událostí daleko detailněji, než bylo doposud uveřejněno," dodal. Podle agentury AFP obsahuje archiv řadu banálních zpráv, ve kterých se třeba někdo svého partnera ptá, zda vypnul žehličku, ale i zprávy od zoufalých lidí, kteří po útocích píší někomu blízkému, aby jim okamžitě zavolal.

"Zajímá mě, kde jsi. Jsi v pořádku? Zavolej mi hned, jak budeš moct. Potřebuju to vědět! Darryl."

"Miláčku, chci ti jen říct, jak moc tě miluju. Trochu se bojím. Nechci tě ztratit, obzvlášť ne teď, když jsem tě získal zpět. Znamenáš pro mě všechno! Mé srdce patří tobě. Moc tě miluju."

Foto: Reuters

"Sbohem, lásko...budeš mi chybět." Při útocích tehdy zemřely asi tři tisíce lidí. Zprávy z pagerů podle Wikileaks posílali například zaměstnanci amerického ministerstva obrany, newyorské policie nebo FBI. Některé záznamy ale pocházejí i z počítačů, které odesílaly zprávy o technických chybách v investičních bankách sídlících ve Světovém obchodním centru, do jehož budov teroristé unesenými letadly narazili.

Podle britského deníku The Guardian je ze seznamu textových zpráv patrné, jak se kromě paniky a hrůzy, šířily i fámy, což může nahrát i zastáncům různých konspiračních teorií o útocích. Stránka Wikileaks je známá zveřejňováním autentických dokumentů.

V minulosti zveřejnila například e-maily kandidátky na viceprezidentku Spojených států Sarah Palinové nebo americký protokol pro zacházení s vězni na základně Guantánamo.

 

Právě se děje

Další zprávy