* Maďarsko je krizí citelně zasažené, zemí zmítá nejistota * Krajní nacionalisté se zaměřují na Romy a Židy * Vláda v Budapešti si půjčila v zahraničí na boj s recesí miliardy
Budapešť - Zhoršující se životní úroveň, rostoucí nezaměstnanost a nejistota způsobená finanční krizí se v Maďarsku obrací proti menšinám.
Radikální nacionalisté z Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) demonstrují proti Romům, na několika místech Maďarska se odehrály žhářské útoky na romské domy i vraždy.
Světový židovský kongres zveřejnil prohlášení, ve kterém konstatuje znepokojení také nad přibývajícími projevy antisemitismu v Maďarsku.
Lauder: Je to neúnosné
Konkrétně se zmiňuje například o zastupiteli obce Rajka Atilu Kissovi, který veřejně vyzýval k „vykouření synagogy." Zastupitel byl kdysi členem Maďarské gardy, která se považuje za polovojenské křídlo Hnutí za lepší Maďarsko.
"Takové antisemitské výpady nesmějí zůstat bez odpovědi. Proti nim je třeba vystoupit důraznou politickou akcí. Nejde přitom jen o Židy, ale i o Romy a další menšiny. Takové praktiky jsou v demokratické společnosti, která chrání své menšiny, zcela neúnosné," uvedl předseda světového židovské kongresu Ronald Lauder. Bývalý velvyslanec USA ve Vídni a majitel společnosti CME, která vlastní televizi Nova.
Také Svaz maďarských židovských obcí tvrdí, že antisemitských výroků a činů přibývá, přičemž je jim dáván prostor i v médiích.
Mohou za to Židé
Na konci loňského roku příznivci Maďarské gardy demonstrovali před budapešťskými synagogami proti údajnému podílu Židů na finanční krizi a hospodářských problémech Maďarska. Násilníci vytloukli okna synagogy v Debrecínu.
Evropská komise kritizuje Budapešť, že nedělá dost proti fyzickým útokům na Romy. V posledních měsících se odehrálo několik vražd na různých místech země, většinou střelnou zbraní.
Naposledy zastřelili neznámí pachatelé na okraji Budapešti sedmadvacetiletého Roma a jeho pětiletého syna. Policie má za to, že motiv činů je rasový. Zatím však při pátrání po pachatelích těchto činů není úspěšná.
Hnutí za lepší Maďarsko chce, aby policie naopak zřídila speciální útvar, který by se zabýval sledováním Romů a zákroky proti romské kriminalitě.
Špidla: Jsem znepokojen
Evropská komise vyzvala maďarskou vládu premiéra Ference Gyurcsányho, aby přibývající násilí a netoleranci v zemi zarazila.
„Hluboce mě znepokojily zprávy o současných útocích proti členům romské komunity v Maďarsku a dalších zemích. Zdá se, že v některých zemích se Romové stali terčem organizovaného zločinu," uvedl eurokomisař pro sociální věci Vladimír Špidla.
V desetimilionovém Maďarsku žije zhruba půl milionu Romů. Převážně ve východní části země u hranic s Rumunskem a Ukrajinou. Tento region je tradičně nejchudší v Maďarsku a je také nejvíce zasažený nynější recesí.
Maďarští Židé jsou naopak soustředěni hlavně v Budapešti a okolí.
Extrémně zadlužené Maďarsko patří do skupiny zemí, které mají v Evropě největší problémy. Muselo si půjčit 15,7 miliardy dolarů od Mezinárodního měnového fondu a 6,5 miliardy eur od Evropské unie.
Mnoho Maďarů si bralo půjčky a hypotéky v eurech, britských librách a švýcarských francích, takže nyní má potíže se splácením.