Peking/Tchaj-pej - Někdejší nepřátelé, jejichž po zuby vyzbrojené armády na sebe hleděly přes moře, učinily další krok k usmíření.
Dnes začala fungovat poprvé od roku 1949 pravidelná letecká linka mezi Čínou a Tchaj-wanem. Ruku v ruce s tím se dnes obnovuje také pravidelné lodní a poštovní spojení.
Na obnově styků se Peking a Tchaj-pej domluvily na jednáních v listopadu.
Kdo chtěl dosud letět z Číny na Tchaj-wan a naopak, musel tak učinit z mezipřistáním v Hongkongu nebo jiných asijských městech. Občas se uskutečnily charterové lety.
Usnadnění pohybu má sloužit především byznysmenům. V Číně působí statisíce tchajwanských investorů.
Na ostrově si naopak slibují příliv turistů z pevninské Číny. Očekávají zhruba tisíc návštěvníků denně.
Oba státy zůstávají ideologickými rivaly. Zatímco na Tchaj-wanu dnes existuje demokratický systém, kontinentální Čína zůstává totalitou na čele s Komunistickou stranou Číny.
Peking čas od času vyhrožuje, že na Tchaj-wan vojensky zaútočí, pokud se ostrov rozhodne vyhlásit nezávislost. Něco takového je ale nyní krajně nepravděpodobné.
Zlepšené vztahy dokumentoval i zahajovací ceremoniál olympijských her v Pekingu. Když na stadión vstoupila tchajwanská výprava pod názvem Čínská Tchaj-pej, lidé nadšeně aplaudovali.
Tchaj-wan se politicky odtrhl od pevninské Číny v roce 1949. Po prohrané občanské válce se na ostrov uchýlil generál Čankajšek se svou stranou Kuomintang, zatímco Čínu ovládli komunisté.
Mnoho let pak po sobě dělostřelectva obou zemí pálila přes Tchajwanskou úžinu, ale k válce nikdy nedošlo.