Rakouský "ironman" před volbami finišuje v čele. S Ruskem chce obchodovat jako dřív

Martin Novák Martin Novák
před 2 hodinami
Rád provokuje, v projevech volí ostrá slova, účastní se triatlonových závodů Ironman a v Evropském parlamentu je spojencem Andreje Babiše a Viktora Orbána ve frakci Patrioti pro Evropu. Herbert Kickl má v nedělních parlamentních volbách šanci poprvé v historii přivést k vítězství Svobodnou stranu Rakouska (FPÖ).
Předseda Svobodné strany Rakouska Herbert Kickl.
Předseda Svobodné strany Rakouska Herbert Kickl. | Foto: Reuters

Svobodní už ve vládě několikrát byli, ale vždy jako menší koaliční partner. Nikdy nevyhráli, což se nyní může změnit, ačkoliv jejich náskok na druhé lidovce se v průzkumech postupně ztenčoval až na jeden procentní bod.

Předseda svobodných Kickl nemá rád islám a považuje ho za hrozbu, naopak pandemii koronaviru označil za přehnanou paniku a místo očkování doporučoval pít přípravek pro koně ivermektin. Nepodporuje Ukrajinu a odmítá sankce proti Rusku. Když loni mluvil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj k rakouskému parlamentu, poslanci za FPÖ opustili sál. Kdysi také Kickl prohlásil, že na příslušníky jednotek SS nemá být uplatňován princip kolektivní viny.

Expertka na Rakousko z Institutu mezinárodních studií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy Kateřina Vnoučková vysvětluje, že svobodným vzrostla popularita v době pandemie koronaviru. Kritizovali vládní opatření, povinné očkování i nošení roušek.

"Dalším důvodem jejich podpory jsou problémy s migrací. Rakousko dlouho platilo za zemi, která integraci cizinců a uprchlíků zvládá dobře, ale to se v posledních zhruba dvou letech změnilo. Například ve Vídni jsou přeplněné školy a není dost učitelů," popisuje pro Aktuálně.cz.

Podle ní jsou obavy z radikalizace některých muslimů v Rakousku důležitým faktorem v rozhodování mnoha voličů. "Projevují se i problémy s radikalizací a islamizací některých mladých přistěhovalců, i těch z druhé generace. Například lidí, kteří mají kořeny v Bosně nebo Čečensku. Čerstvým případem je nedávné zrušení koncertů americké zpěvačky Taylor Swift ve Vídni kvůli hrozbě útoku inspirovaného Islámským státem," připomíná Vnoučková.

Ačkoliv vládní Rakouská lidová strana (ÖVP) a svobodní v minulosti tvořili koalici, v současné kampani na sebe tvrdě útočí. Kancléř a předseda lidovců Karl Nehammer kategoricky vylučuje jakoukoliv dohodu s Kicklem. "Nejde vytvořit vládu s někým, kdo vyznává konspirační teorie, označuje Světovou zdravotnickou organizaci za nějakou tajnou světovou vládu a ekonomické fórum v Davosu za přípravu nového globálního řádu," prohlásil kancléř.

"Nehammer působí víc jako mluvčí amerického ministerstva obrany nebo NATO než jako rakouský kancléř," prohlásil Kickl poté, co Nehammer odsoudil v únoru 2022 ruskou agresi proti Ukrajině a svolal mimořádné zasedání kabinetu.

Svobodní jsou známí vstřícným postojem k Moskvě, a v roce 2017 dokonce podepsali dohodu o spolupráci se stranou Vladimira Putina Jednotné Rusko. Odmítají protiruské sankce a brání rakouskou společnost Raiffeisenbank proti kritice kvůli tomu, že je v Rusku stále aktivní.

"Rusko není v předvolební kampani velkým tématem. Žádná strana k němu není příliš kritická, Rakousko se v tomto zaštiťuje svojí neutralitou. Ukrajině neposílá vojenskou pomoc, jen humanitární. A Rakušanům se nepodařilo odpoutat ze závislosti na ruském plynu, na rozdíl od Němců," říká Vnoučková.

Na konci loňského roku Evropská unie jako celek pokrývala svoji spotřebu plynu už jen z patnácti procent z ruských dodávek, u Rakouska šlo ale o 83 procent.

Video: Německo po útoku nožem vyslalo jasný signál. Dopad může mít na celou Evropu (17. 9. 2024)

Spotlight Aktuálně.cz - Zuzana Lizcová | Video: Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy