Calgary – Hasiči pomocí bezpilotních letounů sledují ohniska požáru v kanadské provincii Alberta a na základě těchto informací se snaží z helikoptér zasáhnout stovkami litrů vody tato místa.
Reportéři listu Globe and Mail popisují přímo z nejvíce zasaženého města Fort McMurray práci hasičů jako v podstatě válečnou misi, při které musejí nepřítele zastavit, nebo alespoň zpomalit.
O víkendu se hasičům podařilo utnout oheň pouhých padesát metrů od hangárů, kde mají své vrtulníky.
"Je to jako bitva o Fort Knox. Bráníme město se vším, co máme k dispozici," řekl reportérům pilot vrtulníku Ken Saumure.
Když pilot helikoptéry zasáhne správně hořící strom, ze kterého oheň může přeskočit dál, pozná to tak, že se strom po zásahu vodou prudce nakloní.
Z Fort McMurray odešlo téměř 90 000 lidí. Centrum je zatím v pořádku, ale neobyvatelné kvůli dýmu. Zdevastovaná je jeho jihovýchodní část.
Piloti helikoptér nalétávají na město, aby zachránili klíčovou infrastrukturu. Uchránili od plamenů nemocnici, ale 1600 domů je zničeno a vypáleno. Elektřina nefunguje a vodu z vodovodní sítě nelze pít.
"Pokud nenastane zásadní změna počasí, tak se situace příliš nezmění - požár se bude dál šířit. Myslím si, že by šíření mohla zastavit nebo zpomalit nějaká překážka. Například dálnice, řeka, hornatý terén a podobně. Letadla vypouštějí z nádrží podstatně více hasební vody než vrtulníky. Například 5000 litrů. Vrtulníky mají kapacity bambi vaků od 600, 800, 1600, 2500 litrů. Nasazení letadel je podle mě klíčové. Je ale možné, že počasí - například silný vítr - a místní velitelství řízení letové provozu neumožní nasazení více letecké techniky,“ řekl Aktuálně.cz plukovník Pavel Nepovím, vedoucí požární ochrany na Generálním ředitelství Hasičské záchranné služby České republiky.
Flames in Industrial area south Fort McMurray. People packing up and getting out. #cbc #ymmfire pic.twitter.com/Wigiyxki3x
— Terry Reith (@TerryReithCBC) May 3, 2016
Kanaďané používají bezpilotní letouny, aby zjistili, kde jsou ohniska požáru a kam postupují.
"V Česku bezpilotní techniku k lokalizaci požáru zatím nepoužíváme, ale připravujeme se na pořízení několika dronů. Budeme je používat pro monitoring v místě zásahu. Na podporu velitele zásahu," dodal Nepovím.
Oheň pohltil i vesnici Anzac, kam se původně minulý týden obyvatelé Fort McMurray evakuovali. Nyní jim úřady radí, aby odešli raději do Edmontonu nebo Calgary. Velkoměst vzdálených stovky kilometrů.
Požár, jeden z nejhorších v historii Kanady, zachvátil 1600 kilometrů čtverečních. Někteří kanadští experti odhadují, že může trvat ještě několik měsíců. Až do podzimu.
Bank of Montreal v první analýze předpokládá, že pojišťovny proplatí škody přes devět miliard kanadských dolarů (přes 127 miliard korun).
V neděli se ochladilo, což hasičům pomáhá, meteorologové ale neočekávají v příštích dnech žádný vydatný déšť.
V blízkosti požáru se nachází rozsáhlá naleziště ropy v takzvaných ropných píscích. Těžařské firmy přerušují práci, ale přímo ropná naleziště údajně nejsou ohrožena. V jejich okolí nejsou žádné lesy a jsou zajištěna proti požáru.
"Pokud v Kanadě tvrdí, že žádné nebezpečí nehrozí, tak je to pochopitelně pozitivní informace, domnívám se, že tvrdit něco jiného ani nelze, vzhledem k situaci, která v místě mimořádné události je. Nicméně určité riziko jistě existuje," říká Pavel Nepovím.