Proč uhořelo 19 hasičů? Zřejmě se nestihli zakopat

Martin Novák Martin Novák
1. 7. 2013 17:35
Speciální tým, nasazený při lesním požáru v Arizoně, uhořel. Oheň byl extrémně rychlý
Požár se šíří v obrovských vedrech. V Phoenixu a okolí naměřili 48 stupňů.
Požár se šíří v obrovských vedrech. V Phoenixu a okolí naměřili 48 stupňů. | Foto: Reuters

Phoenix/Praha - Hasiči často riskují, aby zastavili rychle se šířící oheň při lesních požárech, ale tentokrát byly plameny u městečka Yarnell v Arizoně příliš rychlé.

Devatenáct členů elitní hasičské jednotky uhořelo poté, co se muži dostali k ohni velmi blízko a plameny jim odřízly ústupovou cestu. Náhle se změnil vítr a tým zůstal obklíčen ze všech stran požárem.

Protipožární úkryty, které někdy dokáží těla hasičů izolovat od okolního žáru, tentokrát nepomohly. Jejich kolegové našli některé oběti uvnitř úkrytů, připomínajících stany, některé venku.

"Nebyli nasazeni k hašení. Jejich úkolem bylo provádění průřezů a proluk, které brání šíření požáru do obydlených oblastí. V případě, že se sejdou extrémní klimatické podmínky, jako je extrémní sucho a silný vítr, se oheň chová naprosto nepředvídatelně. V tomto případě se zřejmě ocitli v nebezpečí tak rychle, že veškeré známé taktické postupy a výstroj jim nepomohly," uvedl pro Aktuálně.cz Jan Pecl z Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky.

Požár se stále šíří dál a dál, zatím se nepodařilo ho zastavit. Zachvátil plochu o rozměru kolem čtyř tisíc hektarů. Začala evakuace lidí z nejbližších vesnic.

Speciální hasičská jednotka, která přišla v neděli o život.
Speciální hasičská jednotka, která přišla v neděli o život. | Foto: Reuters

Speciální tým u Yarnellu se snažil odstraňovat vše, co by požáru pomáhalo v rozšíření. Sami hasiči ale uniknout nestačili.
Vyšetřovatelé teprve zjišťují, co se přesně stalo. Jasné je ale to, že devatenáct příslušníků elitního oddílu se nestihlo stáhnout, protože nečekaná změna směru silného větru oheň zanesla do míst, kudy mohli odejít.

"Už když se dostali k ohni, pohyboval se velmi rychle," řekl agentuře AP šéf hasičského sboru v nedalekém Prescottu Dan Fraijo.

Podle něj má člověk padesátiprocentní naději na přežití, když mobilní úkryt z ohnivzdorného materiálu dostane pod zem. Může pak doufat, že požár, zuřící nad ním přežije.

"Nazval bych to systémem poslední záchrany. Hasič musí přečkat ohnivou vlnu. Ale s tím, že se přežene relativně rychle a nebezpečí pomine během vteřin nebo maximálně minut. Že se čelo požáru přežene rychle. Zřejmě se vše odehrálo tak rychle, že byly zaskočení a nestačili se včas zakopat, nebo se kvůli větru oheň nad nimi točil příliš dlouho. Zůstali v žáru příliš dlouho. Ty úkryty jsou na bázi nehořlavých vláken. Člověka to nezachrání, pokud oheň působí dlouho," říká Jan Pecl.

Hasičů zasahovalo na místě dvacet. Jeden se zachránil, protože v kritických okamžicích byl dál od svých kolegů a stihl ohni uniknout.

Celou oblast amerického jihozápadu sužují extrémní vedra. Ve Phoenixu a okolí bylo v neděli osmačtyřicet stupňů Celsia. Lesní požár propukl po úderu bleskem.

Jde o nejhorší takovou tragédii ve Spojených státech od roku 1993, kdy při požáru v Los Angeles zemřelo pětadvacet hasičů.
Čeští hasiči podle Jana Pecla mobilní úkryty ve své výbavě nemají, protože tady pracují v jiných podmínkách.

"My nemáme týmy, které by samy vyrazily do hor, jako mají Američané. To družstvo je odkázáno samo na sebe. My pracujeme zabezpečení s přítomností těžké techniky, do které hasič může ustoupit a odjet."

 

Právě se děje

Další zprávy