Hamás zakázal ženám v Gaze kouřit vodní dýmku

Radim Klekner Radim Klekner
19. 7. 2010 13:45
Radikální hnutí se snaží pásmo vystavené blokádě beze zbytku ovládnout.
Hamas prosazuje v pásmu Gazy islámské právo, řada Palestinců se tomu ale brání
Hamas prosazuje v pásmu Gazy islámské právo, řada Palestinců se tomu ale brání | Foto: Reuters

Gaza - Když v roce 2007 vyhrálo v pásmu Gaza volby, vypudilo radikální palestinské hnutí Hamás konkurenční Fatah na západní břeh Jordánu a nastolilo zde islámské zákony.

Ženám zakázalo jezdit na motocyklu, školním dívkách chodit bez islámského šátku a mužům zase pracovat v dámských kadeřnických salonech.

O víkendu Hamás oznámil, že se místním ženám zakazuje kouřit na veřejnosti vodní dýmky. Pro řadu obyvatelek pásma stiženého izrelskou blokádou je to jeden z mála druhů zábavy, kterou si mohou dopřát.

Opatření vyvolalo v Gaze velké pozdvižení, protože zpočátku bylo chápáno tak, že se vztahuje také na muže.

"Je to naprostý nesmysl," rozhořčovala se v rozhovoru s dopisovatelem agentury AP devětadvacetiletá advokátka Haja Ahmedová. "Nekouříme na ulici, nýbrž v zařízeních, kam chodí jen pár návštěvníků."

Bez ohledu na společenskou třídu

Kouření vodní dýmky je mezi Palestinkami běžné, bez ohledu na to, jak přísně dodržují islámské právo šaríju a k jaké společenské třídě patří. Této činnosti se věnují dokonce i ženy z velmi konzervativních kruhů.

Hamás je ovšem jiného názoru.

Izrael uvalil na pásmo Gazy přísnou blokádu
Izrael uvalil na pásmo Gazy přísnou blokádu | Foto: Reuters

"Není obvyklé, aby palestinská žena seděla s přehozenýma nohama a kouřila ne veřejnosti," tvrdí se v komuniké vydaném v pondělí mluvčím ministerstva vnitra Ihábem Ghusejnem. "Poškozuje to jejich renomé."

Palestinci, z nichž mnozí pobývali řadu let v Evropě, jsou v rámci islámského světa všeobecně pokládáni za relativně liberální. Předchozím zákazům vydaným Hamásem se v pásmu Gazy v řadě případů úspěšně čelí. Platí to i pro nařízení, podle kterého musí mít advokátky v soudní síni zahalený obličej.    

"Mnoho žen bylo zapuzeno svými manželi poté, co byly spatřeny, jak kouřily na ulici," snažil se opatření hájit mluvčí policie Hamásu Ajmán Bátnejí.

Ekonomika v ohrožení 

Zákaz vyvolal mezi majiteli malých restaurací na pobřeží Středozemního moře zděšení. Podle představitele syndikátu podnikatelů v pohostinství Ajmána Abú Cháira hrozí, že branže by tímto způsobem mohla přijít až o deset procent svých příjmů.

Jeden a půl milionu obyvatel Gazy přežívá kvůli izraelské blokádě jen s velkými obtížemi a jakékoli omezení se může na tamní křehké ekonomice projevit velmi drastických způsobem.

Po incidentu, při němž bylo letos v květnu na palubě turecké lodi putující v konvoji snažícím se blokádu prorazit, zabito izraelskými vojáky devět osob, sice vláda v Jeruzalémě oznámila, že hranici Gazy částečně uvolní, situace Palestinců však zůstává nadále zoufalá.

V pásmu je vysoká nezaměstnanost a jeho obyvatelstvu se nedostává základních životních potřeb. Palestinci si pomáhají pašováním přes hranici se sousedním Egyptem, přičemž využívají systém tunelů vyhloubených v měkkém sedimentu.

Izraelci však tunely systematicky likvidují, protože palestinští radikálové jimi do pásma pašují zbraně.  

 

Právě se děje

Další zprávy