Hamas sestaví vládu, svět je v rozpacích

Red Zah
27. 1. 2006 20:58
Ramalláh/Jeruzalém - Zatímco Izrael i svět očekává první kroky nové palestinské vlády, členové Fatahu žádají rezignaci vlastního vedení.
Příznivci hnutí Hamas
Příznivci hnutí Hamas | Foto: Reuters

Během dne došlo také k několika ozbrojeným střetům mezi členy Hamasu a palestinských bezpečnostních služeb. Šest osob byly zraněno. 

Palestinské radikální hnutí Hamas ve volbách získalo 76 ze 132 parlamentních křesel. 43 mandátů obsadí dosud vládní Fatah. Vláda již rezignovala a předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás prohlásil, že pověří sestavením vlády Hamas.

  • Přečtěte si: Hamas bude mít ve vládě problémy

Abbás řekl, že chce v jednání pokračovat, ale úřadující izraelský premiér Ehud Olmert včera odmítl jakákoli jednání s palestinskou vládou, jejíž součástí bude Hamas.

Izraelci své vládě: jednejte

Podle průzkumu deníku Jediot Achronot se ale 48 procent Izraelců domnívá, že jejich vláda by měla jednat s palestinskou, i když ji povede Hamas. Proti je 43 procent respondentů. Izraelský ministr obrany Šaul Mofaz prohlásil, že bude i nadále požadovat odzbrojení palestinských radikálů.

Evropské státy a USA mírová jednání s vládou Hamasu nevylučují, mají však zásadní podmínku: musí se zříci svého radikálního programu. Představitelé Hamasu však včera prohlásili, že odpor proti židovskému státu pokračuje. Na výzvy Izraele, EU ani USA zatím nereagovali.

Hamás zatím uvedl, že chce vést se šéfem palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem rozhovory o "politickém partnerství". Abbás ale Hamasu už předtím vzkázal, že jakákoliv palestinská vláda se musí držet programu mírových jednání s Izraelem tak, jak jej navrhl.

Hamas ještě neřekl nic bližšího o tom, zda i nadále bude požadovat zničení Izraele. "Budeme pokračovat v našem odporu," prohlásil pouze včera mluvčí Hamasu Samí Abú Zuhrí. Zničení židovského státu požaduje charta Hamasu, ale ve volebním programu tento bod nebyl.

Západ se radí

Ve čtvrtek v noci proběhlo krizové zasedání izraelské vlády. Prozatimní premiér Ehud Olmert po něm vyloučil jakékoli rozhovory s "ozbrojenou teroristickou organizací, která žádá zničení Izraele."

Ministryně zahraničí Cipi Livniová mezitím apelovala na Evropskou unii, aby se postavila proti "teroristické vládě" Hamasu. Toto hnutí je stále na seznamu teroristických organizací EU. 

V noci na dnešek se konaly i telefonické rozhovory takzvané Čtyřky pro Blízký východ, kterou tvoří EU, OSN, Rusko a USA. Skupina, která se snaží zprostředkovat mírové řešení konfliktů na Blízkém východě, společně vyzvala Hamas, aby se po vítězství ve volbách zřekl násilí a přiznal Izraeli právo na existenci.

Společné komuniké skupiny zdůrazňuje, že "je velký rozdíl mezi aktivitami ozbrojených skupin nebo milic a mezi výstavbou státu". Palestinský lid hlasoval pro změnu své vlády, ale podle názoru Čtyřky jeho touha po míru a vytvoření vlastního státu zůstává nezměněna, jak to ostatně prohlásil palestinský prezident Mahmúd Abbás hned po uzavření volebních místností.

Představitelé "mezinárodní čtyřky" se sejdou v pondělí v Londýně, u příležitosti dárcovské konference pro Afghánistán, která má
v britské metropoli začít v úterý.

#reklama

 

 

Právě se děje

Další zprávy