Írán se odstřihává od internetu, zbývají poslední dny

Jana Černá
22. 9. 2012 21:01
Teherán přechází na vlastní síť, potvrdila americká expertiza
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Teherán - Po téměř deseti letech plánování a skepse ze strany ostatních států Írán v srpnu oznámil, že zahájil poslední fázi přechodu na vlastní internetovou síť. Mělo by k němu dojít už na konci září.

Že to nemusí být nereálné, potvrdila minulý týden zpráva respektovaného Centra pro globální komunikační studia Pensylvánské univerzity.

Na zprávě pracovali američtí experti na bezpečnost. Od doby, kdy Írán veřejně přišel s plány izolovat od celosvětového internetu většinu země, našli poprvé důkazy o existenci provozuschopné sítě, která by mohla sloužit účelům deklarovaným íránskou vládou.

Z expertizy dále vyplývá, že výrobcem základního vybavení pro výstavbu sítě má být čínská firma Huawei. Společnost ale obchodování s íránskou vládou popírá, informoval The Washington Post.

Sledovaný obsah

Přestože přístup k celosvětové síti Teherán - alespoň zatím - neplánuje zrušit úplně, a to především z komerčních důvodů, kroky íránské vlády vyvolávají obavy z cenzury a detailního sledování online aktivity jednotlivců.

Jako oficiální důvod pro odpojení od globální sítě Írán udává především zvyšující se počet hackerských útoků na instituce zabývající se jaderným programem země.

Od počátku ale zároveň předesílá, že nová počítačová síť má vyhovovat etické a morální úrovni muslimů. Obsah tak bude muset být sledovaný.

Nové íránské hračky: Sestřelená americká letadla

Podle amerických výzkumníků je na síť už nyní napojeno asi deset tisíc zařízení, fungují na ní i webové stránky některých ministerstev, škol a firem. Íránský internet je tedy už částečně v provozu.

Írán hledá následovníky

Podle vyjádření íránského ministra pro komunikační a informační technologie Rézy Tagipúra se země považuje za průkopníka myšlenky lokálních online sítí. Ministr opakovaně naznačil, že další státy můžou Írán následovat.

Systém dvou na sobě nezávislých internetových sítí znají už dnes Barma a Kuba. Brett Solomon, generální ředitel společnosti Access, která celosvětově usiluje o svobodný přístup k internetu, projevil obavy z rozšíření této praxe v dalších nesvobodných částech světa.

Íránský krok podle něj může vést k tomu, že podobné jednání se postupně stane normou. "Nechceme, aby se vlády domnívaly, že je legitimní přepnout stát do offline režimu," uvedl.

Pokud tak Írán opravdu učiní, bude to špatná zpráva i pro Obamovu administrativu, která do zpřístupnění internetu pro Íránce v posledních letech investovala velké finanční prostředky. Programy financované jeho vládou pomáhaly íránským aktivistům vyhnout se sledování na síti. To už zřejmě nebude možné.

 

Právě se děje

Další zprávy