Washington - Skupina hackerů, která si říká Lulz Security, vyřadila ve středu z provozu webovou stránku americké Ústřední zpravodajské služby.
Jedná se o poslední z řady útoků na webové stránky amerických vládních organizací i mezinárodních institucí. Hackeři z LulzSec oznámili svůj útok prostřednictvím svého účtu na síti Twitter.
Mluvčí CIA ve středu potvrdil, že její stránka skutečně nefunguje, ale nebyl schopen poskytnout žádné další podrobnosti. Skupina na Twitteru napsala: „Tango down - cia.gov - for the lulz". Výraz lulz znamená v anglickém internetovém slangu smích.
Ve čtvrtek však již byla stránka CIA opět normálně dostupná. Skupina LulzSec od začátku května provedla elektronický útok na webové stránky celé řady státních institucí i soukromých firem.
Za svůj terč si mimo jiné vybrala SonyPictures.com, Nintendo, několik amerických televizních stanic a stránku amerického Senátu. Útok na senat.gov doprovodila sarkastickou otázkou „Je toto akt války, pánové?".
O hackerech z LulzSec je známo velmi málo. Zatím jsou považováni za „hacktivisty", protestní skupinu, která k vyjadřování svých námitek používá hackerských útoků.
K tomuto dojmu vede skutečnost, že organizace a firmy, na něž útočí, jsou často obviňovány z toho, že jednají proti zájmu občanů nebo spotřebitelů.
Hackerská horká linka
LulzSec tvrdí, že ve středu spustila útok nejen na cia.gov, ale i na několik dalších stránek formou takzvaného „odepření služby".
Tato operace obvykle spočívá v tom, že hacker zaplaví příslušnou webovou stranu požadavky z počítačů, které má pod kontrolou.
Skupina tvrdí, že takto napadla ve středu osm institucí, a to na návrh lidí, kteří se jí ozvali na "horkou" telefonní linku, již si pro tento účel zřídila.
LulzSec informovala o své lince opět prostřednictvím Twitteru.
Jedná se o americké telefonní číslo a volajícímu se ozve nahraná zpráva namluvená mužem, který si říká Pierre Dubois a mluví se silným francouzským přízvukem.
Směrové číslo 614 by odpovídalo státu Ohio, ale skutečná adresa bude jiná.
LulzSec není zdaleka jediná hackerská skupina, která útočí na online služby soukromých organizací či vládních institucí, další podobnou, velmi známou je například Anonymous.
Hackeři z Lulz Security na sebe však obrátili pozornost tím, že většinu ukradených informací publikují na své webové stránce.