Hackeři ukradli z amerických úřadů údaje 21,5 milionu lidí

ČTK ČTK
9. 7. 2015 23:10
Je to více než pětinásobek počtu, o němž se informovalo před měsícem. Tajné služby Spojených států si myslí, že za útokem stojí Čína.
Klávesnice. Ilustrační foto
Klávesnice. Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Washington - Krádež údajů z databází amerických úřadů nabývá výrazně větších rozměrů, než Washington původně uváděl. Podle vládního personálního úřadu (OPM) se hackeři zmocnili citlivých osobních dat přibližně 21,5 milionu osob, což je více než pětinásobek počtu, o němž úřad informoval před měsícem. Americké tajné služby jsou si čím dál jistější, že za útokem stojí Čína, uvedla agentura AP. Peking svou odpovědnost odmítá.

Hackeři se zmocnili tajných osobních údajů včetně čísel sociálního pojištění, která ve Spojených státech slouží jako hlavní nástroj identifikace. Velká většina dotčených osob byli bývalí či současní federální zaměstnanci, kteří požádali o bezpečnostní prověrku. Především právě z databáze OPM, který prověrky provádí, byla data ukradena.

Jedna z největších krádeží dat federální vlády v dějinách vyšla najevo začátkem června, kdy úřad informoval o zcizených osobních údajích čtyř milionů osob. Různé zdroje podle agentury AP v minulých týdnech toto číslo zvyšovaly. Podle agentury Reuters se jednalo o dva oddělené útoky, v nichž se však osoby, jimž byla ukradena data, významně překrývají.

OPM spravuje data všech federálních zaměstnanců vyjma vojáků, agentů tajných služeb či například kongresmanů. Podle zdrojů AP však byli krádeží dat postiženi i zaměstnanci Ústřední zpravodajské služby (CIA), Národní agentury pro bezpečnost (NSA) a speciálních vojenských služeb.

Americké úřady získávají v průběhu vyšetřování stále větší jistotu, že hackeři byli najati čínskou vládou a nešlo o svévolný útok kybernetických zločinců. Čínské ministerstvo zahraničí již v červnu odpovědnost Pekingu za útok odmítlo.

 

Právě se děje

Další zprávy