Hackeři ukradli USA data všech vládních zaměstnanců

ČTK ČTK
12. 6. 2015 8:29
Americké tajné služby podezírají z útoku na úřední servery Čínu, která to však popírá.
Klávesnice. Ilustrační foto
Klávesnice. Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Washington – Krádež dat ze serverů amerických úřadů má výrazně větší rozsah, než přiznala vláda. Podle agentury AP to tvrdí odborová organizace vládních zaměstnanců, podle níž se hackeři zmocnili osobních dat všech pracovníků federálních úřadů.

Původní informace hovořily o tom, že ztrátou dat byly postiženy zhruba čtyři miliony federálních zaměstnanců. Hackeři údaje odcizili ze serveru vládního personálního úřadu (OPM), který mimo jiné poskytuje úředníkům bezpečnostní prověrky.

Prezident Americké federace vládních zaměstnanců J. David Cox však nyní uvedl, že se hackeři dostali do souboru obsahujícího citlivá osobní data všech současných a zhruba milionu bývalých zaměstnanců úřadů. Cox tvrdí, že zloději získali mimo jiné přístup k adresám, datům narození, výši platů a informacím o zdravotním či životním pojištění nebo výši důchodů.

OPM spravuje data všech federálních zaměstnanců vyjma vojáků, agentů tajných služeb či například kongresmanů.

Spojené státy dosud oficiálně o čínském podílu na útoku nehovoří, například vůdce demokratů v Senátu Harry Reid však uvedl, že za ním stojí "Číňané", aniž by specifikoval, zda jde o čínskou vládu, či jednotlivce. Reid je jedním z osmi amerických zákonodárců, které tajné služby informují o klíčových zpravodajských případech.

Podle amerických úředníků byla ukradena data, která zahrnují období až do roku 1985. Jde tak o jednu z největších krádeží dat federální vlády v dějinách.

Čínské ministerstvo zahraničí minulý týden zprávy o vině čínských hackerů odmítlo.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Spolupracovnice Navalného Sobolová zastavila svoji předvolební kampaň

Spolupracovnice ruského opozičního představitele Alexeje Navalného Ljubov Sobolová oznámila na facebooku, že zastavuje svoji kampaň před zářijovými volbami do Státní dumy. K tomu rozhodnutí ji podle jejích slov dovedly obavy o bezpečnost svých podporovatelů v situaci, kdy vláda pronásleduje své oponenty, i skutečnost, že jí jako spolupracovnici organizace, která byla prohlášena za extremistickou, kandidovat zakazuje zákon.

Zdroj: ČTK
Další zprávy