Hackeři ukradli USA data všech vládních zaměstnanců

ČTK ČTK
12. 6. 2015 8:29
Americké tajné služby podezírají z útoku na úřední servery Čínu, která to však popírá.
Klávesnice. Ilustrační foto
Klávesnice. Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Washington – Krádež dat ze serverů amerických úřadů má výrazně větší rozsah, než přiznala vláda. Podle agentury AP to tvrdí odborová organizace vládních zaměstnanců, podle níž se hackeři zmocnili osobních dat všech pracovníků federálních úřadů.

Původní informace hovořily o tom, že ztrátou dat byly postiženy zhruba čtyři miliony federálních zaměstnanců. Hackeři údaje odcizili ze serveru vládního personálního úřadu (OPM), který mimo jiné poskytuje úředníkům bezpečnostní prověrky.

Prezident Americké federace vládních zaměstnanců J. David Cox však nyní uvedl, že se hackeři dostali do souboru obsahujícího citlivá osobní data všech současných a zhruba milionu bývalých zaměstnanců úřadů. Cox tvrdí, že zloději získali mimo jiné přístup k adresám, datům narození, výši platů a informacím o zdravotním či životním pojištění nebo výši důchodů.

OPM spravuje data všech federálních zaměstnanců vyjma vojáků, agentů tajných služeb či například kongresmanů.

Spojené státy dosud oficiálně o čínském podílu na útoku nehovoří, například vůdce demokratů v Senátu Harry Reid však uvedl, že za ním stojí "Číňané", aniž by specifikoval, zda jde o čínskou vládu, či jednotlivce. Reid je jedním z osmi amerických zákonodárců, které tajné služby informují o klíčových zpravodajských případech.

Podle amerických úředníků byla ukradena data, která zahrnují období až do roku 1985. Jde tak o jednu z největších krádeží dat federální vlády v dějinách.

Čínské ministerstvo zahraničí minulý týden zprávy o vině čínských hackerů odmítlo.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Slovenský parlament odmítl návrh na zpřísnění pravidel interrupcí

Ženy na Slovensku nebudou muset na podstoupení interrupce čekat po poučení lékařem déle než dosud, rozhodl v úterý hlasováním parlament. Zpřísnění pravidel prosazovala konzervativní skupina poslanců vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLANO) premiéra Igora Matoviče. Projednávaná předloha i hlasování o ní rozdělily koalici, která má ve sněmovně pohodlnou většinu. Počet interrupcí na Slovensku dlouhodobě klesá.

Návrh počítal kromě jiného s tím, že interrupci bude možné vykonat až po čtyřech dnech od chvíle, co lékař odešle hlášení o poučení ženy o zákroku či například o možnosti absolvovat utajený porod národnímu centru zdravotnických informací. To by znamenalo zdvojnásobení lhůty, která se ale neuplatňuje v případě ohrožení zdraví nebo života ženy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy