Guantánamský vězeň spáchal sebevraždu. Už pátý

Roman Gazdík
3. 6. 2009 9:11
Muhammad Ahmed Abdalláh Salech byl vojákem Talibanu, o Al-Káidě prý nic nevěděl
Guantánamo pomáhá teroristům získávat nové rekruty, říká Barack Obama
Guantánamo pomáhá teroristům získávat nové rekruty, říká Barack Obama | Foto: Reuters

Washington - Guantánamský vězeň Muhammad Ahmed Abdalláh Salech známý také jako Al Hanaší spáchal podle všeho ve své cele sebevraždu. Oznámil to Pentagon, aniž by oznámil další detaily o tom, jakým způsobem to Salech provedl.

Jde už o pátého zadržovaného na Guantánamu, který ukončil život tímto způsobem. Tři muži se oběsili ve stejný den v červnu 2006, další o jedenáct měsíců později. Celkem ve věznici zemřelo šest vězňů, poslední z nich v prosinci 2007 na rakovinu.

Podle Pentagonu nalezly jednatřicetiletého Jemence stráže v jeho cele v pondělí v noci.

"Zdravotní personál byl hlídkou okamžitě povolán. Po rozsáhlých pokusech přivést ho znovu k životu, které byly neúspěšné, jej lékař prohlásil za mrtvého," stojí v prohlášení velitelství Jih, které má Guantánamo na starosti.

Přes pět set vězňů už bylo propuštěno, dva za Obamy
Přes pět set vězňů už bylo propuštěno, dva za Obamy | Foto: Reuters

Armáda nyní vyšetřuje, jakým způsobem přesně zemřel, ostatky budou repatriovány do Jemenu. Podle lidskoprávních skupin je jeho smrt důkazem zoufalství, které mezi zadržovanými panuje, a ukazuje nutnost věznici co nejrychleji uzavřít.

"Naše ústava neumožňuje systém nekonečného zadržování bez obvinění nebo soudu," stojí v prohlášení Americké unie pro občanské svobody (ACLU), která za práva vězňů dlouhodobě lobbuje. "Ti, proti nimž neexistují hodnověrné důkazy, nemohou dostat faktické doživotí a být navždy zavření."

Právě Salechův případ je jedním z těch, které demonstrují právní problémy, které Guantánamo způsobilo. Jemenec přijel podle vlastního svědectví do Afghánistánu osm až devět měsíců před jedenáctým zářím, aby bojoval jako voják Talibanu v místní občanské válce proti Severní alianci.

Po porážce islamistů pak byl Severní aliancí předán Spojeným státům, které ho od února 2002 bez obvinění vězní na Guantánamu. Salech tvrdil, že o Al-Káidě se poprvé dozvěděl z médií a že sice podporoval Taliban, ale nikoli Usámu bin Ládina. Podle svých slov se také nikdy neúčastnil operací proti Američanům, které prý poprvé viděl teprve ve věznici v Kandaháru.

Velká část ze zbývajících 239 guantánamských vězňů je podobně jako Salech považována za niže postavené vojáky Talibanu, kteří bojovali za vytvoření islámského státu v Afghánistánu, ale s mezinárodním terorismem neměli nic společného. Největší skupinu vězňů v zálivu tvoří právě Jemenci, kterých je tu téměř stovka.

Vítejte v táboře číslo pět.
Vítejte v táboře číslo pět. | Foto: Reuters

Jednou z možností, o které Pentagon nyní jedná, je jejich přijetí Saúdskou Arábií, kde by se zúčastnili programu umožňujícího reintegraci bývalých bojovníků do civilního života.

Americký prezident Barack Obama nařídil uzavřít Guantánamo do 22. ledna 2010. Čelí však silnému odporu v Kongresu, zákonodárci mu už odmítli poskytnout peníze a nechtějí umístit žádné vězně na území USA.

Lidskoprávním skupinám se naopak nelíbí, že Obama obnovil kontroverzní vojenské komise, a především to, že chce některé vězně, které administrativa považuje za nebezpečné, ale proti kterým neexistují jasné důkazy, i nadále bez obvinění zadržovat.

 

Právě se děje

Další zprávy