New York - Ruská delegace ve středu demonstrativně opustila sál Valného shromáždění OSN, když ve všeobecné rozpravě promluvil gruzínský prezident Michail Saakašvili.
Politik, jehož Moskva viní z odpovědnosti za rozpoutání rusko-gruzínské války v roce 2008, v projevu ostře kritizoval politiku Kremlu vůči Gruzii i v celém postsovětském prostoru.
Saakašvili tvrdě napadl ruského prezidenta Vladimira Putina, kterého označil za "diktátorského regenta", jehož země nemá žádný zájem na stabilitě sousedních států.
"Když bývalý agent KGB (Putin) káže světu o svobodě a demokracii, dělá se mi špatně," řekl gruzínský prezident. Prohlásil, že Rusko i pět let po válce uplatňuje vůči Gruzii politiku násilí a anexe.
Saakašviliho výroky zvedly ruské diplomaty ze židlí. "Na znamení nesouhlasu s výroky pana Saakašviliho pronesené z tribuny Valného shromáždění ruská delegace opustila sál," řekl novinářům mluvčí ruského ministerstva zahraničí Alexandr Lukaševič.
Nenávist Ruska vůči gruzínskému prezidentovi, kterou se netají ani sám Putin, dokonce přivedla stálého ruského zástupce v OSN k úvahám o Saakašviliho duševním zdraví. Vitalij Čurkin ruským novinářům řekl, že mentální stav Saakašviliho by zasluhoval odbornou expertízu.
"Tentokrát nešlo jen o projev, ale o snůšku odporných výmyslů, svou povahou nejen protiruských, ale i rusofobních a protináboženských. Jeho psychický stav by měli posoudit odborníci," řekl Čurkin.
Rusko-gruzínské vztahy se mírně zlepšily po loňských parlamentních volbách, které vyhrála opoziční strana Gruzínský sen a premiérem se stal vůči Kremlu smířlivější politik a podnikatel Bidzina Ivanišvili. Rusko obnovilo dovoz gruzínského zboží, diplomatické styky ale zatím obnoveny nebyly.