Gruzínský parlament zrušil své čtvrteční plenární zasedání. Krok zdůvodnil poškozením budovy při středeční demonstraci proti schvalování návrhu kontroverzního zákona o zahraničním vlivu. Informovaly o tom agentura AP a ruská státní agentura TASS. Poslanci předlohu zákona schválili ve středu ve druhém čtení. V ulicích metropole proti tomu demonstrovaly desetitisíce lidí. Policie je rozháněla vodními děly nebo slzným plynem.
Třetí a poslední čtení se v případě tohoto návrhu zákona očekává v polovině května a zatím není jasné, zda zrušení čtvrtečního zasedání ovlivní harmonogram jeho schvalování, napsala AP. Vládnoucí strana Gruzínský sen podobný návrh loni po rozsáhlých protestech stáhla, nedávno však oznámila, že předlohu mírně upravila a znovu ji předložila parlamentu. V Tbilisi od té doby demonstrují odpůrci této změny a podle agentury Reuters jich přibývá.
Ve středu Tbilisi zažilo dosud největší protivládní protesty, napsal Reuters. Kritici předlohu označují jako "ruský zákon", sepsaný po vzoru Ruska, kde podobné regule umožnily Kremlu rozdrtit opozici a umlčet nezávislá média. Podle Gruzínského snu má chystaná norma vnést větší jasno do financování nevládních organizací. Předloha zákona vyžaduje, aby se organizace, která dostává více než pětinu svého rozpočtu ze zahraničí, zaregistrovala jako "organizace nesoucí zájmy cizí moci".
Evropská unie v prosinci udělila Gruzii status kandidáta na členství. Zároveň varovala, že Tbilisi musí reformovat svůj soudní a volební systém, zmírnit polarizaci politického života, posílit svobodu tisku a omezit moc oligarchů, než budou moci začít přístupová jednání. EU návrh zákona kritizovala, není podle ní v souladu se základními normami a hodnotami Evropské unie.