Prozápadní prezidentka je ve sporu s vítězem voleb, vládnoucí stranou Gruzínský sen. Zurabišviliová již dříve označila hlasování za nelegitimní a obvinila Rusko z vměšování.
"Prezidentka podala k ústavnímu soudu podnět na zrušení výsledků parlamentních voleb z 26. října z důvodů rozsáhlého porušování všeobecné přístupnosti a tajnosti hlasování," uvedla Eka Berseliová, právní zástupkyně Zurabišviliové.
Podle konečných výsledků, které o víkendu zveřejnila volební komise, získal Gruzínský sen 53,93 procenta hlasů, zatímco 37,79 procenta voličů hlasovalo pro sdružení čtyř opozičních uskupení.
Opozice nově zvolený parlament neuznává a Evropská unie a Spojené státy požadují prošetření údajných volebních nesrovnalostí. Kritici obviňují Gruzínský sen, že zemi vzdaluje od jejích ambicí vstoupit do EU a vrací ji do sféry ruského vlivu.
Na podporu Zurabišviliové do ulic gruzínské metropole znovu vyšlo několik tisíc lidí. Učinili tak poté, co policie v noci násilně rozehnala protest před Tbiliskou státní univerzitou a několik lidí zatkla. Desítky demonstrantů zde na protest proti výsledkům voleb postavily stany a zablokovaly dopravu. Opoziční představitelé při nynějším protestu, který se znovu koná před univerzitou, vyzvali k nepřetržitým demonstracím.
Zurabišviliová odmítá vydat dekret, kterým by svolala nový parlament. Premiér Irakli Kobachidze ze strany Gruzínský sen ale trvá na tom, že volby byly svobodné a spravedlivé, a uvedl, že parlament se v pondělí sejde i bez svolání ze strany prezidentky.
Část ústavních právníků v Gruzii tvrdí, že v případě, kdy je zpochybněna skutečnost, že poslanecké mandáty byly získány v souladu s ústavou, se parlament v novém složení nemůže sejít před rozhodnutím ústavního soudu. Ten musí o žádosti Zurabišviliové rozhodnout do jednoho měsíce.