Demonstranti v Tbilisi chtěli vybudovat tábor u sídla parlamentu, policie je zadržela

ČTK ČTK
19. 2. 2021 15:41
Gruzínská police v pátek v centru Tbilisi zadržela opoziční demonstranty, kteří den po demisi předsedy vlády chtěli zřídit u sídla parlamentu stanový tábor. Uvedl to server Gruzia online. Parlament má o novém premiérovi a nové vládě hlasovat v pondělí.
Lidé u budovy opoziční strany Sjednocené národní hnutí (UNM) poté, co gruzínský premiér oznámil svou rezignaci
Lidé u budovy opoziční strany Sjednocené národní hnutí (UNM) poté, co gruzínský premiér oznámil svou rezignaci | Foto: Reuters

"Nesmíříme se s ukradenými volbami," stálo na jednom z transparentů. Opozice odmítá uznat výsledky parlamentních voleb z loňského října a bojkotuje jednání parlamentu, ve kterém má většinu vládnoucí strana Gruzínský sen, a volá po uspořádání nových voleb.

"Jsou to bandité a lupiči. Bojí se stanů, bojí se protestů," citoval server jednoho z demonstrantů. Přesný počet zadržených není znám. Počet zasahujících policistů server odhadl na několik desítek.

Parlament bude schvalovat nového premiéra a jeho vládu v pondělí 22. února, uvedla agentura TASS s odvoláním na oznámení šéfa výboru pro procedurální záležitosti a pravidla. Kabinet má vést dosavadní ministr obrany Irakli Garibašvili, který již stál v čele vlády v letech 2013 až 2015. Ke schválení nové vlády je zapotřebí 75 hlasů, vládní strana má v parlamentu 90 poslanců.

Dosavadní premiér Giorgi Gacharia ve čtvrtek odstoupil. Jako důvod uvedl nesouhlas s připravovaným zadržením předsedy opoziční strany Sjednocené národní hnutí (UNM). Gacharia vysvětlil, že šéf UNM Nikanor "Nika" Melia sice "nikdy nectil zákon" a při nepokojích v červnu 2019 vyzýval k útoku na sídlo parlamentu, ale zákrok proti opozičnímu předákovi by mohly vyhrotit politické napětí v zemi. Ministerstvo vnitra poté uvedlo, že opozičníkovo zatčení odkládá.

Video: V Gruzii protestovaly tisíce lidí proti výsledku voleb

Mrtví vstali z hrobu a šli volit. V Gruzii protestovaly tisíce lidí proti výsledkům voleb | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy