Zatímco v centru pozornosti summitu Evropské unie budou tento týden naděje Ukrajiny na zahájení přístupových rozhovorů, další země usilující o členství - Gruzie - bude usilovat o pokrok na své cestě k případnému vstupu do prestižního klubu. Průzkumy ukazují, že vstup do EU podporuje až 90 procent z 3,7 milionu obyvatel Gruzie. V Tbilisi jsou modro-žluté evropské vlajky všude, na vládních budovách, podnicích i soukromých domech, napsala dnes agentura Reuters.
Podle čtyřicetiletého uměleckého ředitele Giorgiho Popiašviliho je budoucnost Gruzie jednoznačně v Evropě, nikoli v Rusku, které této jihokavkazské zemi fakticky vládlo 200 let až do rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. "To je asi můj sen, vidět Gruzii jako součást evropské rodiny," řekl v Tbilisi. "My také milujeme svobodu… Za svou svobodu bojujeme už po staletí," dodal.
Takové nadšení však k zajištění kandidátského statusu Gruzii stačit nebude. Vládnoucí strana Gruzínský sen oficiálně podporuje členství v EU i NATO, ale její výsledky v oblasti reforem vyvolávají otázky, nakolik to myslí vážně. Brusel dráždí také smířlivý postoj gruzínské vlády vůči Rusku.
"V případě Gruzie máme vládu, která má zřejmě větší zájem obchodovat s Ruskem než postupovat na cestě k EU," řekl vysoce postavený unijní úředník, jenž se podílí na rozhovorech se zeměmi, které chtějí vstoupit do EU. Podle tohoto činitele, který hovořil pod podmínkou anonymity, se Gruzie v některých klíčových reformách vrátila zpět. EU si však nechce znepřátelit zemi, která by se mohla vrátit do sféry vlivu Moskvy. "Další krok EU je tedy o nalezení rovnováhy," poznamenal.