Melilla/Ceuta - "Enormní migrační tlak" zažívají podle policie dvě španělská města na marockém pobřeží. Na jakoukoliv příležitost, jak se dostat do Evropy, tu podle listu El País číhá asi 30 tisíc lidí.
Uprchlíci z Afriky se v pondělí - už podruhé za tento měsíc - pokusili násilím prolomit zátarasy a překonat sedm metrů vysoké ploty s ostnatým drátem kolem španělské enklávy Melilla na pobřeží Středozemního moře.
Většina z nich pocházela z Kamerunu.
Nejméně sto padesáti risk vyšel - a dostali se na území EU. Tady teď budou žádat o azyl.
Pět uprchlíků se při tlačenici v Melille zranilo a museli být ošetřeni v nemocnici v nedalekém městě Nador. Asi šedesát z nich zatkla marocká policie.
Přesto mohou mluvit o štěstí. Před dvěma týdny, 6. února, běženci ve druhé ze španělských enkláv v Maroku, Ceutě, dopadli mnohem hůř. Při pokusu do Ceuty doplavat se utopilo minimálně patnáct Afričanů.
Právě v Maroku mají základny gangy převaděčů, které do bezprostřední blízkosti španělských enkláv vozí uprchlíky ze zemí na jih od Sahary.
Španělská pohraniční stráž má s ostrahou hranice čím dál větší problémy. "Nejsme připraveni ustát tlak 30 tisíc lidí," varoval mluvčí policejního odborového svazu UFP Serafín Giraldo. "Situace je beznadějná, ale Evropa zavírá oči," dodal.
Že Španělé nápor Afričanů nezvládají, dokládají mimo jiné výpovědi svědků tragédie v Ceutě. Policie podle nich po běžencích ve vodě cíleně střílela.
Mířila prý i na plovací kruhy, s jejichž pomocí se ve vodě pohybovali neplavci. Kdo o kruh přišel, nepřežil.
Vláda v Madridu po masivní kritice připustila, že španělští policisté stříleli gumovými projektily.