Přežili Osvětim a vyprávějí, čím prošli. Poslechněte si je

Jiří Kropáček Štěpán Plaček Jiří Kropáček, Štěpán Plaček, POST BELLUM
Aktualizováno 30. 12. 2015 13:20
Selekce, nedostatek jídla, vyčerpávající práce, blízkost smrti. Zde jsou výpovědi těch, kteří deportaci do tábora smrti přežili. Jejich vzpomínky zaznamenal projekt Paměť národa.
Foto: Jiří Kropáček

1, 2 - Krematorium IV a V
Tyto objekty neměly podzemní prostory. Každý měl smrtící komoru s kapacitou až 2000 lidí a 8 pecí, ve kterých se denně mohlo spálit cca 770 těl. Krematorium IV vyhořelo při povstání Židů, kteří vykonávali práci v plynových komorách v říjnu 1944.

3 - Sauna
Tady docházelo k dezinfekci těch, kteří byli vyselektováni na další práce. Též jim zde bylo vytetováno číslo a vězni zde dostali vězeňské oblečení.

4- Sklady - Sektor BIIg
Sklady majetku, který byl zabaven deportovaným. Majetek byl roztříděn a posílán do Německa. V lednu 1945 byly budovy zapáleny v rámci zahlazování stop po zločinech.

5, 6 - Krematorium II a III
Oba objekty měly stejné uspořádání, jež mělo vzbudit dojem, že vězni jdou do sprchy. V podzemí se nacházela šatna a plynová komora. Do samotné komory, kam se vhazoval smrtící Cyklon B, se vešly až 3000 lidí. Každé krematorium mělo 15 pecí. V každém krematoriu bylo možné spálit až 1440 těl denně. Objekty byly vyhozeny do povětří 20. ledna 1945, když nacisté zahlazovali stopy před opuštěním lágru.

7 - Ženský tábor - Sektor BIb
Někdy v první polovině roku 1942 zde byli umístěni muži (šlo o první dostavěný sektor v Březince), po červenci 1943 zde byl zřízen ženský tábor – ten fungoval do listopadu 1944.

8 - „Tábor Mexiko“ - Sektor BIII
Nedokončený tranzitní tábor, kde bylo v roce 1944 několik měsíců drženo přes deset tisíc židovských žen. Od října 1944 se budovy tábora demontovaly.

9 - Táborový lazaret - Sektor BIIf
Zde byli umístěni nemocní, kteří zde většinou jen čekali na smrt. Na některých byly prováděny lékařské zločinné pseudo-pokusy.

10 - Cikánský tábor - Sektor BIIe
První vězni sem přišli v únoru 1943 z Německa. Na malém prostoru bylo 23 baráků bez izolace, které byly přeplněné lidmi. Rodiny zde byly umístěny dohromady. Většina internovaných zemřela na choroby, menší část byla přemístěna do jiných táborů. Ostatní zemřeli v plynových komorách.

11 - Mužský tábor - Sektor BIId
Od listopadu 1943 do ledna 1945 byli v tomto sektoru umístěni muži různých národností z řady zemí.

12 - Maďarský tábor - Sektor BIIc
Byly zde umístěny především práceschopné ženy židovského původu z Maďarska. Některé ženy byly odsud deportovány do táborů v Německu, jiné zahynuly v říjnu 1944, kdy sem byl přemístěn sektor BIII.

13 - „Terezínský rodinný tábor“ - Sektor BIIb
Do této sekce bylo od září 1943 do května 1944 umístěno 17,5 tisíce vězňů z židovského ghetta v Terezíně. Kvůli snaze o zakrytí genocidy Židů zde byly mírnější podmínky než v jiných částech tábora. V březnu a červenci 1944 zde docházelo k hromadným vraždám, kdy tisíce lidí skončily v plynových komorách.

14 - Karanténní tábor pro muže - Sektor BIIa
Fungoval od svého dokončení v srpnu 1943 do listopadu 1944. V posledních měsících zde byli umístěni nemocní muži i ženy dohromady.

15 - „Brána smrti“
Brána v budově hlavní strážnice SS byla nazývána Brána smrti.

16 - Rampa
Sem zajížděly vlaky, které do Březinky přivážely zejména Židy z různých koutů Evropy. Lékaři SS zde prováděli selekce vězňů. Většina odsud odcházela do plynových komor. Rampa se v Osvětimi používala od května 1944, předtím transportní vlaky zastavovaly mimo tábor.

17 - Ženský tábor - Sektor BIa
Byly zde internovány ženy řady národností. Tento sektor byl dokončen v srpnu 1942. Ženy byly odsud evakuovány v listopadu 1944, když se tato část tábora likvidovala.

 

Právě se děje

Další zprávy