Gondoly nejezdí, turisté se brodí v holinkách. Video ukazuje zaplavené Benátky

Patrik Salát
31. 10. 2018 16:25
Voda zaplavila baziliku svatého Marka v italských Benátkách. Komplikuje život nejen místním, ale i turistům, kteří se brodí v holinkách ulicemi slavného renesančního města.
Zaplavené Benátky. | Video: Associated Press

ŘímItálii zasáhly silné bouřky, při kterých zahynulo 11 lidí. Voda zaplavila také velkou část turisticky vyhledávaných Benátek, včetně jejich historického centra. Pod vodou je náměstí Svatého Marka a zatopena je také stejnojmenná bazilika, jejíž mozaikovou podlahu zakrývá 90 centimetrů vody

"Bazilika zestárla o 20 let za jediný den, a to jsem možná až příliš optimistický," řekl britskému deníku The Guardian Carlo Tesserin, hlavní správce stavby. "Bude pro nás obtížné, vlastně prakticky nemožné napravit škody. Obzvlášť v době klimatických změn," dodal s odkazem na nejistou budoucnost.

Foto: Reuters

Podle italských médií je to teprve podruhé v 21. století, co byla bazilika zatopena. A pouze pětkrát v historii vystoupala voda uvnitř baziliky výš. Ve městě neplují slavné gondoly a pořadatelé odklonili z centra maraton.

Foto: Reuters

Benátky jsou pod vodou už od pondělí kvůli vzedmuté hladině Jaderského moře. Hladina vody vystoupala ke 156 centimetrům, což je nejvíce od roku 2008.

Voda v Benátkách vystoupala k hranici 150 centimetrů pošesté v historii. Poprvé to bylo v roce 1951 a naposledy před deseti lety. Rekordní byl rok 1966, kdy voda neměla daleko k hranici dvou metrů. Zvýšenou hladinu vody má na svědomí silný vítr, který do města tlačí vodu z laguny. Současná situace je ale mimořádná.

Video: Itálii zasáhly silné bouře 

Itálii zasáhly vražedné bouře. Centrum Benátek je pod vodou. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy