Gondoly nejezdí, turisté se brodí v holinkách. Video ukazuje zaplavené Benátky

Patrik Salát
31. 10. 2018 16:25
Voda zaplavila baziliku svatého Marka v italských Benátkách. Komplikuje život nejen místním, ale i turistům, kteří se brodí v holinkách ulicemi slavného renesančního města.
Zaplavené Benátky. | Video: Associated Press

ŘímItálii zasáhly silné bouřky, při kterých zahynulo 11 lidí. Voda zaplavila také velkou část turisticky vyhledávaných Benátek, včetně jejich historického centra. Pod vodou je náměstí Svatého Marka a zatopena je také stejnojmenná bazilika, jejíž mozaikovou podlahu zakrývá 90 centimetrů vody

"Bazilika zestárla o 20 let za jediný den, a to jsem možná až příliš optimistický," řekl britskému deníku The Guardian Carlo Tesserin, hlavní správce stavby. "Bude pro nás obtížné, vlastně prakticky nemožné napravit škody. Obzvlášť v době klimatických změn," dodal s odkazem na nejistou budoucnost.

Foto: Reuters

Podle italských médií je to teprve podruhé v 21. století, co byla bazilika zatopena. A pouze pětkrát v historii vystoupala voda uvnitř baziliky výš. Ve městě neplují slavné gondoly a pořadatelé odklonili z centra maraton.

Foto: Reuters

Benátky jsou pod vodou už od pondělí kvůli vzedmuté hladině Jaderského moře. Hladina vody vystoupala ke 156 centimetrům, což je nejvíce od roku 2008.

Voda v Benátkách vystoupala k hranici 150 centimetrů pošesté v historii. Poprvé to bylo v roce 1951 a naposledy před deseti lety. Rekordní byl rok 1966, kdy voda neměla daleko k hranici dvou metrů. Zvýšenou hladinu vody má na svědomí silný vítr, který do města tlačí vodu z laguny. Současná situace je ale mimořádná.

Video: Itálii zasáhly silné bouře 

Itálii zasáhly vražedné bouře. Centrum Benátek je pod vodou. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 9 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy