Stoupající hladina moří ohrožuje desítky památek UNESCO. Obávat se musí hlavně Jadran

Patrik Salát
18. 10. 2018 20:50
Dohromady 37 památek, včetně šikmé věže v Pise, může kdykoliv do konce století zaplavit stoletá voda. Na 42 památek může poničit pobřežní eroze.
Benátky, Itálie.
Benátky, Itálie. | Foto: Pixabay.com

Řím - Nejen Benátky, ale také šikmá věž v Pise nebo pozůstatky města Efez v Turecku. Všechna tato turisticky vyhledávaná místa jsou v ohrožení. Tvrdí to nová studie, která vyšla v časopise Nature.

Mezinárodní tým vědců v ní přišel se zjištěním, že desítky památek v oblasti Středozemního moře budou v příštích desetiletích kvůli stoupající hladině světového oceánu čelit těžkým záplavám nebo pobřežní erozi.

Kriticky budoucnost vypadá zejména pro památky na pobřeží Jaderského moře. "Ohroženy záplavami jsou především památky v Itálii a Chorvatsku," tvrdí vědci.

Míru ohrožení 49 pobřežních památek od současnosti až do konce století studie prestižní německé univerzity v Kielu hodnotí pomocí stupnice od nuly do deseti. Pouze dvě ze zkoumaných míst podle vědců ohrožena nejsou.

Nejvyšší známku ohrožení přitom obdržely Benátky s celou přilehlou lagunou, bazilika ve městě Aquileia, město Ferrara v severní Itálii nebo delta řeky Pád. Tato místa leží v severní části Jaderského moře zvyklé na silný příliv.

Dohromady 37 památek, včetně například šikmé věže v Pise, je přitom ohroženo dokonce stoletými záplavami, ke kterým může dojít v podstatě kdykoliv. Na 42 památek může pro změnu poničit pobřežní eroze. Vědci mezi ně řadí místa jako Tyre v Libanonu, archeologický komplex Tárraco ve Španělsku nebo pozůstatky města Efez v Turecku.

Riziko povodní i eroze přitom bude v průběhu let stoupat. V případě záplav až o 50 procent v příštích sto letech, u eroze vědci hovoří o navýšení rizika asi o 13 procent.

Řešením by podle vědců mohla být například opatření, jako je projekt Mojžíš v Benátkách. Ten má za úkol chránit Benátky před velkou vodou za pomoci čtveřice mohutných bariér. Zmiňují také možnost přemístění památek v Raveně nebo katedrály sv. Jakuba v chorvatském Šibeniku. To je však v rozporu s principy UNESCO. 

Nedávná zpráva OSN považuje pobřežní oblasti za nejvíce ohrožené klimatickými změnami. Miliony lidí by mohly být nuceny opustit své domovy kvůli stoupajícím hladinám moří a doprovodným záplavám.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 59 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy