Itálii trápí silný déšť a vítr, jedenáct lidí již zemřelo. V Janově uzavřeli letiště

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 10. 2018 20:06
Benátky se navíc potýkají s rekordním množstvím vody, která připomíná záplavy v roce 2010.
Zaplavené Benátky: Turisté se brodí vodou a prodejci odčerpávají vodu z obchodů | Video: Associated Press

Benátky - Bouře v Itálii si od pondělí vyžádaly nejméně 11 mrtvých, čtyři lidé byli vážně zraněni. Oznámily to italské úřady. Nejvíce obětí hlásí ze severu Itálie, kde několik lidí usmrtily spadlé stromy. Kvůli silnému větru, dešti a lokálním záplavám zůstaly v nejpostiženějších regionech zavřené školy, nefungují ani některé severoitalské přístavy a na několik hodin se uzavřelo mezinárodní letiště v Janově. Se záplavami se potýká také jižní Rakousko.

Mezi posledními hlášenými oběťmi je například muž, který v přímořském letovisku Rimini provozoval adrenalinový sport zvaný kitesurfing. V podalpském regionu bylo nalezeno mrtvé tělo rybáře, který v důsledku silného větru spadl do jezera Levico, když chtěl zkontrolovat stav svého člunu.

V Dolomitech se v úterý našlo tělo 61letého muže, kterého nejspíš strhl proud rozvodněné řeky. V jihotyrolské obci San Martino in Badia padající strom zabil v pondělí večer dobrovolného hasiče, informovala dnes agentura ANSA. Právě padající stromy si v pondělí vyžádaly nejméně čtyři mrtvé.

V Benátkách způsobil silný vítr v kombinaci se vzedmutou hladinou vody záplavy. Náměstí sv. Marka bylo na několik hodin uzavřené, protože ani obvyklé dřevěné lávky už nezaručovaly bezpečnou cestu přes náměstí. Jev známý jako "aqua alta", tedy pravidelné vzedmutí hladiny Jaderského moře, teprve pošesté v historii překročil hranici 150 centimetrů.

Pod vodou se ocitlo 70 procent starého města, ale během dneška hladina o desítky centimetrů klesla. Voda napáchala škody rovněž uvnitř chrámu svatého Marka, kde skončily pod hladinou například vzácné mozaiky, uvedla agentura ANSA.

Dnes už není bezpečné používat dřevěné lávky, jež mají umožnit chodcům pohybovat se po městě suchou nohou. Nedá se dostat na náměstí svatého Marka a mnohé turisty bylo vidět v okolních ulicích s dětmi na ramenou. Dnes byla zastavena služba plovoucích taxi. Už v neděli bylo nutné kvůli vysoké vodě změnit trasu maratonu, ale i tak závodníci část běželi vodou.

Svět se mezitím baví videem na sociálních sítích z benátské pizzerie, v níž se číšníci i hosté brodí ve vodě. Nenechávají se však vyvést z míry, na nohou mají vysoké gumové holínky.

Šéf benátského regionu Luca Zaia varoval, že půda už nedokáže vstřebat další vodu. "Škody jdou do stovek milionů," postěžoval si Zaia. Milionové škody přírodní živly napáchaly i na italském zemědělství. Například v okolí jihoitalského Brindisi tornádo zničilo olivové háje, v Kalábrii povodně zaplavily skleníky se zeleninou a na Sicílii se pod vodou ocitly sady s pomerančovníky.

Nejvyšší stupně ohrožení dnes platily v severoitalských regionech Ligurie, Lombardie, Furlánsko a Benátsko. Bez elektřiny se v regionu ocitlo 22 000 domácností. Od světa je kvůli poničené silnici odříznuto mezi turisty vyhlášené městečko Portofino jižně od Janova.

V savonském přístavu byl zaplaven automobilový terminál. Po zkratu ve dvou skladištních halách vypukl požár a zničeno bylo několik stovek automobilů - většinou luxusní značky Maserati - určených na vývoz na Blízký východ.

V přímořském letovisku Rapallo, asi 30 kilometrů jižně od Janova, bouře vytrhla z kotvišť luxusní jachty. "Je to velmi dramatické, když ve tmě vidíte siluety jachet, které proplouvají kolem a pak se roztříští," řekl očitý svědek agentuře ANSA. V Rapallu obvykle kotví kolem 400 jachet, zničena jich byla asi polovina, a to včetně lodi italského expremiéra Silvia Berlusconiho.

Také Řím dál trápí prudké srážky a silný vítr, který vyvrací stromy na automobily. Starostka metropole Virginia Raggiová nechala uzavřít veškeré parky kvůli obavě z padajících větví.

S vichřicí a prudkými srážkami se potýká i Rakousko. Zejména na jihu země dnes bylo podle místních úřadů mnoho silnic neprůjezdných kvůli vyvráceným stromům. Některé řeky vystoupily z břehů. Provoz musel být zastaven také na některých železničních tratích.

V jihorakouské spolkové zemi Korutany se ocitlo 10 000 domácností bez proudu. Podle hasičů vítr strhl části střechy pevnosti Hohensalzburg v Salcburku. Do postižených oblastí v Korutanech dnes zamířil rakouský kancléř Sebastian Kurz. "Bouře způsobily hlavně Korutanům, Východním Tyrolům, Salcburku a dalším částem Rakouska těžké škody," řekl Kurz agentuře APA.

 

Právě se děje

Další zprávy