Cílem globálního paktu OSN o migraci je omezit nelegální migraci a pašování lidí. Má vést k větší spolupráci mezi zeměmi, do kterých migranti míří, a těmi, z nichž odcházejí. Jde o reakci na rekordní počet uprchlíků ve světě. V pondělí ho země OSN formálně přijaly na konferenci v Maroku. Pro bylo 164 zemí.
• Žadatelé o azyl nebo povolení k pobytu by díky němu měli možnost dosáhnout svého cíle legální cestou. • Zakotvuje právo migrantů na integraci v cílové zemi. Týká se to například dostupnosti zdravotní péče, vzdělávání dětí ve školách nebo šance získat práci. • Stanovuje pro migranty povinnost dodržovat zákony země, do které přišli. • Pakt dává každé vládě v každé zemi právo rozhodnout o tom, koho přijme a koho odmítne. • Vláda každé země má právo vyhostit a deportovat migranty, kteří nedostanou azyl nebo povolení k pobytu. • Základem paktu je deklarace 192 členských zemí OSN podepsaná v září 2016. Nepřipojily se k ní Spojené státy.
V dokumentu českého ministerstva zahraničí se uvádí, že pakt nerozlišuje mezi legálními a nelegálními migranty. Zároveň ČR žádala, aby byla nelegální migrace jednoznačně označena za škodlivou a nežádoucí.
Některé státy pakt OSN odmítají kvůli tomu, že ohrožuje jejich bezpečnostní zájmy nebo není v souladu s jejich migrační politikou. Některé země se zatím nerozhodly.
odmítly podepsat
zatím se nerozhodly
Německá vláda zatím pakt neschválila,
ale očekává se, že tak učiní
Belgie: Pakt v zemi rozložil vládu,
vlámští nacionalisté vystoupili
proti němu, a proto opustili koalici.
Premiér Charles Michel však
pakt podpořil.
Polsko
ČR
Slovensko
Lucembursko
Rak.
Maď.
Švýcarsko
Itálie
Bulh.
USA
Izrael
Austrálie
odmítly podepsat
zatím se nerozhodly
Německá vláda zatím pakt neschválila,
ale očekává se, že tak učiní
Belgie:
Pakt rozložil
vládu *
Polsko
ČR
Slovensko
Lucemb.
Rak.
Maď.
Švýc.
Itálie
Bulh.
USA
Izrael
Austrálie
* Belgie: Pakt v zemi rozložil vládu, vlámští nacionalisté vystoupili proti němu, a proto opustili koalici. Premiér Charles Michel však pakt podpořil.