Globální oteplování povede k válkám a epidemiím

Reuters, lem
22. 11. 2007 11:05
Studie předpovídá chaos v polovině zemí světa
Nárůst teplot nejvíce ohrožuje lidi z Afriky .
Nárůst teplot nejvíce ohrožuje lidi z Afriky . | Foto: Aktuálně.cz

Hong Kong - Globální oteplování je největší hrozbou pro lidstvo, tvrdí vědci. Spolu s ním přichází hladomor, války a populační úpadek.

Čínští, američtí a britští vědci se ve studii publikované v časopise Proceedings of the National Academy of Science shodli na tom, že současná rostoucí populace není připravena na změny způsobené globálním oteplováním.

Příroda oteplení nezvládne

"Vyšší teplota je na krátký čas výhodná, ale překoná-li určitou hranici, bude zátěž pro přírodu kolem nás příliš velká," tvrdí profesor technologického institutu v americké Georgii Peter Brecke.

"S častějšími záplavami a zvyšující se populací bude stále těžší zajistit pro všechny dostatek potravin, takže nás nesmí překvapit hladomory a války vedené právě kvůli jídlu a vodě."

Polovinu světa ovládne chaos

Nová zpráva tvrdí, že globální oteplování přivede polovinu světa do politické nestability. 

Britská nevládní organizace International Alert (IA) vytipovala 46 zemí, kde změny klimatu mohou způsobit násilné konflikty. Dalším 56 zemím údajně hrozí politická nestabilita.

"Předpokládám, že první konflikty v důsledku oteplování se objeví už kolem řoku 2020," řekl agentuře Reuters šéf IA Dan Smith.

Nejhorší bude situace ve střední Africe.

V Ghaně jsou střety pastevců a farmářů kvůli vodě už teď na denním pořádku. Bangladéš zase bude v případě úbytku vody v Ganze muset řešit dodávky pitné vody pro 400 milionů lidí.

A nedostatek vody zhorší situaci také na Blízkém východě.

Nedostatek vody zhorší situaci na řadě míst světa.
Nedostatek vody zhorší situaci na řadě míst světa. | Foto: Ondřej Besperát

Historie: S teplem přišla vždy změna

Vědci studovali historické záznamy od roku 1400 a vytipovali tři hlavní studené roky (1450, 1650, 1820) a období oteplování mezi nimi.

"Když došlo k podobným situacím, lidé se přesouvali na jiné místo. Hromadné stěhování následně vedlo k válkám. Například v období sucha ve 13. století Mongolové zaútočili na Čínu," potvrdil profesor geografie David Čang.

"Nebo přesun Mandžuů do centrální Číny v 17. století, protože počasí na severu bylo příliš mrazivé," dodal.

Co se týče šíření nemocí, není Čang tolik radikální. "Epidemie nejsou přímo závislé na teplotě, ale bohužel souvisí s migrací," vysvětlil.

 

Právě se děje

Další zprávy