Globální 1. máj: Molotovy a demonstrace prostitutek

Karel Toman
1. 5. 2009 18:10
Při protestech opět došlo k nepokojům, účast ale byla mnohde slabší než vloni

Istanbul, Berlín - Leninovy portréty v Moskvě, tisíce odborářů v Paříži, házení kamení a zápalných lahví po policii v Berlíně, Istanbulu a Aténách. Metropole celého světa opět zažily oslavy Svátku práce, které často doprovázely nepokoje.

Demonstrace se konaly také v asijských zemích jako Kambodža, Filipíny a Japonsko, plánované jsou i na Kubě. „Dělníci opakují svůj požadavek, aby vláda našla způsob, jak zastavit hromadná propouštění a aby jim zajistila slušnou práci, ne jen krátkodobá místa na tři měsíce," řekl BBC Leody de Guzman z Unie filipínských dělníků.

Účast byla místy nižší, než si odbory přály

Připomněl tak, že společným jmenovatelem demonstrací po celém světě byly letos právě protesty proti způsobu, jakým se vlády potýkají se světovou hospodářskou recesí.

Ve Francii se podle pozorovatelů sešlo mnohonásobně více protestujících než vloni. Ve Španělsku, které se svou více než sedmnáctiprocentní nezaměstnaností drží evropský rekord, byla naopak účast mnohem menší, než odbory doufaly. Nižší účast  než se čekalo měly i demonstrace v Německu.

Svátek práce si ale připomněli například v Kalkatě, kde energicky demonstrovaly „sexuální pracovnice" za legalizaci svého řemesla a za zrušení zastaralých zákonů, které je připravují o výdělky.

Zřejmě největší demonstrace se letos konaly ve Francii, kde vyvrcholily několakatýdenní protesty a stávky organizované odbory. Do ulic tam vyšlo na 300 různých průvodů od Marseille přes Bordeaux až po Grenoble. Největší demonstrace se konala v Paříži.

Foto: Reuters

Protesty svolalo osm největších francouzských odborových organizací. Podle BBC tam lidé protestovali proti tomu, že vláda nechrání jejich pracovní místa a platy, zatímco manažeři státem zachráněných bank si užívají štědrých prémií a odstupného.

Už v noci na 1. května se střetly s policií zhruba dvě stovky  mladých protestujících v Berlíně, kteří skandovali protikapitalistická hesla, zapalovali tramvaje, auta a odpadkové koše. Zraněno bylo 29 policistů.

Na 1.máje násilí propuklo také v tureckém Istambulu, kde se stovky příznivců levice a odborů snažily proniknout policejními zátarasy na hlavní náměstí.

Úřady jim tam akci zakázaly, protestující se tam ale snažili dostat postranními ulicemi. Začali házet kamením i molotovými koktejly, policie odpověděla slzným plynem a zatýkáním.

V Řecku zase policie požila vodní děla na demonstranty, kteří demolovali obchody a snažili se dobít i některé banky.

Indické prostitutky chtějí do parlamentu

V Kalkatě vyšlo do ulic také na pět set prostitutek požadujících legalizaci nejstaršího řemesla. „První máj je svátek práce. Sexuální práce je profese jako každá jiná a měla by tak také být vnímána," řekla jedna z protestujících reportérce agentury Reuters.

Ženy také požadovaly zrušení 50 let starého zákona o „prevenci nemorálního cestování", který je podle nich připravuje o potenciální výdělky.

„Jsem sexuální pracovnice a naše práva by měla být reprezentována v parlamentu. Chceme být registrovány," sdělila další zástupkyně prostitutek, kterých je v Indii kolem dvou milionů. Mnoho z nich hledá tuto obživu kvůli velké chudobě.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Pospíšil dál povede pražskou TOP 09, chce ji připravit na komunální volby

Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil obhájil vedení pražské organizace TOP 09. Získal podporu víc než tří čtvrtin z 97 hlasujících. Pospíšil řekl, že si váží silné podpory, která znamená, že TOP 09 je v hlavním městě jednotná, což v minulosti nebylo.

Za prioritu pro další mandát považuje Pospíšil přípravu na komunální volby v příštím roce. "Začne hned po volbách sněmovních," řekl. Bude podle něj třeba připravit program, ale i případná jednání o koalici.

V čele pražské organizace TOP 09 stojí Pospíšil dva roky. "Podařilo se nám uspět v senátních volbách a dle mého i zlepšit spolupráci magistrátu s městskými částmi, kde má TOP 09 silné zastoupení. Cíle, se kterými jsem před dvěma lety kandidoval, byly, myslím, naplněny," uvedl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tropické počasí ukončí v Čechách v neděli večer bouřky

Od nedělního večera mohou do Čech dorazit silné bouřky, které bude provázat nárazový vítr, kroupy a přívalové srážky. Výstraha meteorologů platí pro české kraje zatím do pondělního rána. 

Víkend a na části území i pondělí budou provázet tropické teploty, většinou kolem 31 stupňů Celsia, někde může ale teploměr překročit 34 stupňů. Kvůli pokračujícímu horkému a suchému počasí dál platí varování meteorologů před nebezpečím vzniku a šíření požárů.

V neděli pozdě odpoledne, večer a v noci na pondělí očekávají meteorologové v Čechách - s výjimkou východních - silné bouřky s nárazy větru kolem 70 kilometrů v hodině, kroupami a přívalovými srážkami, při nichž může napršet asi 30 milimetrů vody. "Silné bouřky se mohou ojediněle vyskytovat i v dalších dnech," dodali meteorologové.

Lokální přívalový déšť může ojediněle rozvodnit malé toky, zatopit podchody, podjezdy či sklepy. Nárazy větru mohou lámat větve stromů, upozornili meteorologové. Nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky. Při řízení vozidla v bouřce je vhodné snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy