Globální 1. máj: Molotovy a demonstrace prostitutek

Karel Toman
1. 5. 2009 18:10
Při protestech opět došlo k nepokojům, účast ale byla mnohde slabší než vloni

Istanbul, Berlín - Leninovy portréty v Moskvě, tisíce odborářů v Paříži, házení kamení a zápalných lahví po policii v Berlíně, Istanbulu a Aténách. Metropole celého světa opět zažily oslavy Svátku práce, které často doprovázely nepokoje.

Demonstrace se konaly také v asijských zemích jako Kambodža, Filipíny a Japonsko, plánované jsou i na Kubě. „Dělníci opakují svůj požadavek, aby vláda našla způsob, jak zastavit hromadná propouštění a aby jim zajistila slušnou práci, ne jen krátkodobá místa na tři měsíce," řekl BBC Leody de Guzman z Unie filipínských dělníků.

Účast byla místy nižší, než si odbory přály

Připomněl tak, že společným jmenovatelem demonstrací po celém světě byly letos právě protesty proti způsobu, jakým se vlády potýkají se světovou hospodářskou recesí.

Ve Francii se podle pozorovatelů sešlo mnohonásobně více protestujících než vloni. Ve Španělsku, které se svou více než sedmnáctiprocentní nezaměstnaností drží evropský rekord, byla naopak účast mnohem menší, než odbory doufaly. Nižší účast  než se čekalo měly i demonstrace v Německu.

Svátek práce si ale připomněli například v Kalkatě, kde energicky demonstrovaly „sexuální pracovnice" za legalizaci svého řemesla a za zrušení zastaralých zákonů, které je připravují o výdělky.

Zřejmě největší demonstrace se letos konaly ve Francii, kde vyvrcholily několakatýdenní protesty a stávky organizované odbory. Do ulic tam vyšlo na 300 různých průvodů od Marseille přes Bordeaux až po Grenoble. Největší demonstrace se konala v Paříži.

Foto: Reuters

Protesty svolalo osm největších francouzských odborových organizací. Podle BBC tam lidé protestovali proti tomu, že vláda nechrání jejich pracovní místa a platy, zatímco manažeři státem zachráněných bank si užívají štědrých prémií a odstupného.

Už v noci na 1. května se střetly s policií zhruba dvě stovky  mladých protestujících v Berlíně, kteří skandovali protikapitalistická hesla, zapalovali tramvaje, auta a odpadkové koše. Zraněno bylo 29 policistů.

Na 1.máje násilí propuklo také v tureckém Istambulu, kde se stovky příznivců levice a odborů snažily proniknout policejními zátarasy na hlavní náměstí.

Úřady jim tam akci zakázaly, protestující se tam ale snažili dostat postranními ulicemi. Začali házet kamením i molotovými koktejly, policie odpověděla slzným plynem a zatýkáním.

V Řecku zase policie požila vodní děla na demonstranty, kteří demolovali obchody a snažili se dobít i některé banky.

Indické prostitutky chtějí do parlamentu

V Kalkatě vyšlo do ulic také na pět set prostitutek požadujících legalizaci nejstaršího řemesla. „První máj je svátek práce. Sexuální práce je profese jako každá jiná a měla by tak také být vnímána," řekla jedna z protestujících reportérce agentury Reuters.

Ženy také požadovaly zrušení 50 let starého zákona o „prevenci nemorálního cestování", který je podle nich připravuje o potenciální výdělky.

„Jsem sexuální pracovnice a naše práva by měla být reprezentována v parlamentu. Chceme být registrovány," sdělila další zástupkyně prostitutek, kterých je v Indii kolem dvou milionů. Mnoho z nich hledá tuto obživu kvůli velké chudobě.

 

Právě se děje

Další zprávy