Prvomájová vřava: Setkání komunistů narušili studenti

Pavel Baroch, Markéta Chaloupská
1. 5. 2009 11:00
Na Výstavišti se objevil i Jakeš nebo Štěpán
1. máj 2008
1. máj 2008 | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Na 1. máj bylo v ulicích Prahy i Brna rušno. Velké akce naplánovali nejen politické strany, ale i neonacisté či anarchisté.

O první větší rozruch se postaralo asi deset gymnazistů, kteří narušili manifestaci komunistů na pražském Výstavišti. Když měl projev předseda strany Vojtěch Filip, prošli před pódiem s protikomunistickým transparentem.

Filipův projev na chvilku přerušili. "Já respektuji názor této skupinky lidí, kteří nevědí, co je práce," reagoval vzápětí Filip. "Ale ano, bořit je jednoduché," dodal před zhruba dvěma tisícovkami příznivců, mezi nimiž se objevily i předlistopadové špičky KSČ Milouš Jakeš a bývalý tajemník Miroslav Štěpán.

Studenty pak zkontrolovali policisté. "Když jsme tam procházeli, začali nám trhat transparent, takže jsme museli odejít," řekl jeden ze studentů. "Každý má právo na svobodu projevu. Chtěli jsme tím vyjádřit svůj protest proti tomu, jak komunisté zacházeli s lidmi a na jejich zvěrstva."

Tradičně na sebe také upozornil aktivista Jan Šinágl, který tvrdil, že se na srazu objevily symboly zakázané ministerstvem vnitra: srp a kladivo. Potyčku s komunisty ale nakonec vyřešil antikonfliktní tým a Šinágl odešel.  

Národovci nakonec nedorazili

Policisté se obávali především setkání příznivců Národní strany před hlavních vchodem pražského Výstaviště. Kolem nich totiž měli projít komunisté, kteří slavili u Křižíkovy fontány. Minulý rok Národní strana pro přicházející komunisty vytvořila "uličku hanby".

Nakonev ale nikdo z extrémní pravice k Výstavišti nedorazil. Podle předsedkyně Petry Edelmannové totiž nechce být strana spojována s neonacisty v Brně.

Anarchisté v centru

Dopoledne se na Střeleckém ostrově sešla asi stovka anarchistů. Odtud prošli přes Arbesovo náměstí až na Palackého náměstí, kde pochod zakončili. Organizátoři pak účastníky vyzvali, aby vyrazili na Císařskou louku na Festival proti rasismu.

Jejich průvod byl poklidný a řídil se pokyny policistů. Z davu se občas ozvala hesla jako "Kapitalismus, špína, hnus".

Pochodem chtěli anarchisté podle jejich "guru" Ondřeje Slačálka upozornit na tvrdý zásah policie proti chicagským dělníkům, kteří v roce 1886 svolali generální stávku za lepší pracovní podmínky.

Foto: Ludvík Hradilek

V centru města původně měla protestovat proti neonacistickému hnutí Židovská obec, ta ale ve čtvrtek protest odvolala.  

Předvolení kampaně

Na první májový den si předvolební akce naplánovaly i všechny parlamentní strany kromě lidovců.

Nejaktivnější, alespoň co do počtu nahlášených shromáždění, byli občanští demokraté a ČSSD. Ti ještě na poslední chvíli přesvědčovali voliče, že právě jejich kandidáti do Evropského parlamentu jsou ti nejlepší. 

Mimo jiné také obě strany přichystaly obří akci s kulturním programem pro veřejnost. A obě partaje zůstaly "věrné" svým místům: ODS Petřínu a ČSSD Žofínu.

Na setkání ODS podle ČTK dorazilo asi tři až čtyři sta jejich přízniců. Z vedení strany byl přítomen místopředseda David Vodrážka a pražský Primátor Pavel Bém.

Na tři stovky příznivců sociální demokracie si zase přišly poslechnout předsedu strany Jiřího Paroubka. Jeho projev byl naplánován na 16:00, ale lídr strany dorazil s dvacetiminutovým zpožděním i se svou ženou Petrou. Před fotografy a novináři jí dal májový polibek.

Horko v Brně

Před protestem, během něj i po něm hlídali náměstí a centrum Prahy jízdní policie, těžkooděnci a monitorující vrtulník.
Před protestem, během něj i po něm hlídali náměstí a centrum Prahy jízdní policie, těžkooděnci a monitorující vrtulník. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Horko bylo především v Brně. Do ulic se totiž vydaly stovky radikálů z Dělnické strany a z Národního odporu.

Nedaleko centra, kde bydlí převážně romské rodiny, se sešly také zhruba dvě stovky Romů. Policii se ale úspěšně podařilo udržet obě skupinky oddělené od sebe.

 

Právě se děje

Další zprávy