Dover - Republikány čeká další pětice primárek, byť už jde spíše o formální záležitost. Nikdo totiž neočekává, že by se cokoliv změnilo na předpokládané nominaci Mitta Romneyho.
Někdejší massachusettský guvernér má nedostižný náskok, což před necelými dvěma týdny uznal i jeho největší soupeř Rick Santorum.
A zdá se, že svůj marný boj by mohl vzdát i Newt Gingrich.
Lídrové nejsou nepostradatelní
Ačkoliv se během takzvaného "severovýchodního superúterý" bude o nominaci do listopadových prezidentských voleb rozhodovat v Connecticutu, New Yorku, Pensylvánii a Rhode Islandu, to nejzajímavější se očekává v maličkém Delaware.
Tam se sice hraje o pouhých 17 volitelů (a vítěz bere vše), ale výsledek by mohl změnit směr, jímž se republikánský souboj ubírá. Gingrich se totiž v kampani zaměřil právě na jeden z nejmenších států USA.
V rozhovoru pro stanici NBC naznačil, že v případě porážky by rozhodně "měl přehodnotit" svoji kampaň. "V takovém případě bychom se museli důkladně zamyslet nad tím, co děláme," přiznal.
Dosud přitom jakékoliv odstoupení z boje odmítal s tím, že ani Romney nemá šanci získat potřebných 1144 hlasů, takže o definitivní nominaci rozhodne až srpnový republikánský sjezd v Tampě.
"Romney je jednoznačný lídr, ale to z něj nedělá nepostradatelného," nechal se Gingrich slyšet před pár dny. "Pro lídry je velmi nebezpečné, když se začnou chovat jako nepostradatelní. Voliči by totiž mohli mít jiný názor."
Za lepší Ameriku
Romney si z Gingrichova varování nic nedělá a pomalu si chystá vítěznou řeč. Podle zdrojů agentury AP má pracovní název "Dnešní nocí začíná lepší Amerika".
Vyzyvatel současného prezidenta Baracka Obamy projev nepřednese - zvykům navzdory - v jednom ze států, kde se v úterý volí, nýbrž z hotelu Radisson v New Hampshire. Právě zde zahájil počátkem roku své vítězné tažení za republikánskou nominací.
Celkem se v úterý hraje o hlasy 209 volitelů.