Útrapy si vybírají svoji daň. Uprchlíci čelí třikrát větší hrozbě, že onemocní schizofrenií

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
28. 3. 2016 20:51
Vědci přišli na to, že mezi uprchlíky je třikrát větší výskyt psychotických onemocnění, která způsobují traumatické životní události. Poruchy, jako je především schizofrenie, se podle dat nasbíraných do roku 2011 nejvíce vyskytovaly mezi běženci ze subsaharské Afriky. Podle autorů studie není důvod se domnívat, že by uprchlíci zasažení současnými konflikty měli být méně ohrožení. Vyzývají proto k důkladnějším lékařským prohlídkám, které by psychotickou poruchu dokázaly včas odhalit.
Uprchlíci utíkají před válkami, ale traumatické zážitky prožívají i během cesty do Evropy.
Uprchlíci utíkají před válkami, ale traumatické zážitky prožívají i během cesty do Evropy. | Foto: Reuters

Stockholm - Lidé žádající o azyl v Evropě se musejí často vypořádávat nejen s posttraumatickou stresovou poruchou a s depresemi.

Uprchlíci čelí také zvýšené hrozbě výskytu psychotických poruch, jako je například schizofrenie, vyplývá z výsledků studie švédských lékařů, která byla provedena na vzorku 1,3 milionu lidí žijících ve Švédsku.

Mezi nimi se ukázalo, že uprchlíci mají třikrát vyšší pravděpodobnost výskytu schizofrenie a dalších psychických onemocnění než rodilí Švédové.

Příčinou jsou traumata, před nimiž prchají a která často prožijí i na cestě.

Válka, pronásledování nebo přírodní katastrofa mohou zanechat citelné stopy na lidském zdraví. Jak vážný takový dopad může být, dokazuje fakt, že se tak vysoká pravděpodobnost psychické poruchy objevuje výlučně mezi uprchlíky.

Mnohem větší šanci na onemocnění mají i oproti ostatním migrantům, kteří měli k přesídlení jiné důvody a do Švédska přišli například kvůli lepším pracovním příležitostem.

Podle autorů tak velké rozdíly ve výsledcích nemohou objasnit ani alternativní vysvětlení, jako jsou rozdíly ve věku, pohlaví nebo výši příjmu.

"Tak dramaticky zvýšené riziko mezi uprchlíky ukazuje, že životní události jsou významným rizikovým faktorem pro vznik schizofrenie a jiných psychóz," komentuje studii její vedoucí autorka Anna-Clara Hollanderová ze švédského Institutu Karolinska.

Jsou třeba důslednější lékařské prohlídky

Výzkumu se zúčastnilo celkem 1,3 milionu mladých lidí narozených po roce 1983. Schizofrenie je nemoc, která se objevuje nejčastější v období přechodu do dospělosti, a má se za to, že má jak dědičné, tak i sociální příčiny. Odborníci sledovali účastníky experimentu od jejich 14. narozenin v roce 1997 po dobu 13 let. Zkušenost s psychotickou poruchou mělo 3704 z nich.

Výsledky ukázaly, že na každých 10 000 obyvatel s oběma rodiči narozenými ve Švédsku se každý rok objeví průměrně čtyři diagnózy schizofrenie. Mezi migranty jich je osm a mezi uprchlíky 12.

Ve skupině s uprchlíky figurovali lidé ze severní a subsaharské Afriky, Blízkého východu, Asie a východní Evropy. Nejvíce případů schizofrenie bylo zaznamenáno mezi běženci ze subsaharské Afriky.

Uprchlíci při vstupu do země, ve které žádají o azyl, podstupují lékařské prohlídky. "Ale problémy duševního zdraví mohou být přehlédnuty," řekl spoluautor studie James Kirkbride z londýnské univerzity americkému listu Washington Post. "Stejně jako všem lidem, i uprchlíkům by pomohla včasná léčba případných psychických problémů," doplnil.

Výzkum byl ukončen v roce 2011, a nezahrnuje proto přistěhovalce, kteří do země přišli se současnou uprchlickou vlnou. Nic však podle autorů nenaznačuje tomu, že by lidé zasažení nedávnými konflikty byli méně zranitelní než ti, kterým byl status uprchlíka přiznán v minulosti.

Švédsko v loňském roce přijalo 163 000 žádostí o azyl, což je mezi evropskými zeměmi nejvíce v poměru k počtu obyvatel. Již dlouhodobě se pohybovalo na předních příčkách zemí, které přijímají nejvíce uprchlíků. To se změnilo teprve nedávno, když skandinávská země zavedla kvůli zastavení přílivu uprchlíků hraniční kontroly.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Volejbalisté Itálie po 16 letech vyhráli mistrovství Evropy

V Katovicích italští volejbalisté udolali Slovince v pětisetové bitvě a celkově slaví sedmé zlato. Mladý italský celek na šampionátu neprohrál jediný zápas, suverénně prošel i ostravskou základní skupinou, v níž přehrál i českou reprezentaci (3:1) a také své dnešní soupeře. Tehdy 3:0, dnes 3:2. Dva týdny po ženské reprezentaci slaví Itálie zlatý volejbalový double.

Slovinci hráli již třetí finále za poslední čtyři Eura, ale opět se museli spokojit jen se stříbrem. Nad Italy vedli 1:0 a 2:1 na sety, ale rozhodující zkrácenou sadu ztratili 11:15. Jejich cesta za druhým místem přitom začala nečekanou porážkou v Ostravar Aréně s Čechy. Ti obsadili na turnaji osmou příčku.

Finálovou bitvu začali lépe Slovinci, dařil se jim servis i příjem, a byť Italové sedmibodovou ztrátu stáhli na minimum, víc už nedokázali. Karta se však záhy obrátila, mladý italský výběr se dostal do tempa a naboural sebevědomí soupeře. Koncovku třetí sady si vzal do své režie slovinský univerzál Tončen Štern, servisem ji rozhodl a přiblížil slovinský celek k vytouženému titulu. Dařilo se i jeho spoluhráčům blokařům, kteří často nacházeli mezery v italské obraně.

Kouč Ferdinando de Giorgi měl nicméně po další změně stran šťastnou ruku a střídáním univerzála Romana za Pinaliho zastavil nápor slovinských volejbalistů. Ti ještě začali rozhodující dějství tříbodovou šňůrou, ale druhá polovina tie-breaku patřila Italům pod vedením teprve devatenáctiletého smečaře Michieletta a nahrávače Giannelliho.

Bronzové medaile získali volejbalisté Polska. Úřadující dvojnásobní mistři světa si po semifinálové porážce se Slovinskem spravili chuť a před domácím publikem v Katovicích porazili šampiona z roku 2019 Srbsko 3:0.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

PSG zažilo proti Lyonu obrat. V nastavení rozhodl Icardi

Fotbalisté Paris St. Germain otočili utkání 6. kola francouzské ligy s Lyonem a po vítězství 2:1 zůstali v nejvyšší soutěži nadále stoprocentní. O třech bodech pro domácí rozhodl ve druhé minutě nastaveného času Mauro Icardi. Lionel Messi hrál od začátku duelu, ale v 76. minutě střídal.

Tým z hlavního města tak drží v čele soutěže pětibodový náskok před druhým Marseille, které porazilo 2:0 Rennes.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy