Füleho bruselská premiéra: Znalý byl, odvážný nikoli

Johanna Grohová
24. 2. 2010 17:30
Český eurokomisař prokázal znalost problému, ale svazovala ho opatrnost
Foto: Ludvík Hradilek

Brusel - Island je připraven vyjednávat o svém vstupu do Evropské unie. Tato slova zazněla z úst českého eurokomisaře Štefana Füleho, který si v nové roli odbyl své první vystoupení před novináři v budově Evropské komise.

Komise podle očekávání potvrdila, že Island splňuje politická a ekonomická kritéria nutná proto, aby země mohla zahájit vstupní rozhovory. Toto doporučení musí potvrdit ještě ministři členských zemí.

Island se začal po členství v EU pohlížet poté, co zkolaboval tamní finanční systém, což vedlo k pádu několika islandských bank. Mezi Islanďany se rozšířil názor, že členství v Unii a přechod na euro může zemi před podobnými otřesy do budoucna ochránit.

Jsem tu s vámi rád

"Jsem potěšen, že tu mohu být. Jednak proto, že je to první příležitost se takto s vámi setkat a také proto, že mohu oznámit důležitý vývoj v oblasti rozšíření. Jsem rád, že rozšíření nemá jen jihovýchodní ale i severozápadní dimenzi," řekl Füle.

Islandská premiérka Johanna Sigurdardottirová.
Islandská premiérka Johanna Sigurdardottirová. | Foto: Reuters

Füleho čekal poměrně zaplněný tiskový sál. Jako komisař pro rozšíření má atraktivnější portfolio než Vladimír Špidla, který měl na starosti sociální otázky. Island je zajímavé téma a navíc před Fülem měla svoji tiskovou konferenci švédská komisařka pro vnitro Cecilia Malmströmová.

I když jako komisař může mluvit svým rodným jazykem, český politik se držel angličtiny. Na svoji kolegyni Malmströmovou, která volně přecházela z perfektní angličtiny do španělštiny, rodné švédštiny a francouzštiny, ale v jazykové vybavenosti neměl.

Füle si už během svého slyšení v Evropském parlamentu vybudoval pozici sebevědomého, kompetentního a zkušeného diplomata. Během konference předvedl, že splnil svůj úkol a prokázal, že se v islandských ekonomických otázkách dobře orientuje.

Coby důkaz toho, že tato země nebude zátěží pro zbytek Evropské unie vyjmenoval ekonomické ukazatele Islandu a počet obyvatel. Těch je na Islandu pouze 320 tisíc.

Odborník, ale příliš opatrný

Jako odborníka jej vnímají i novináři. "Zpočátku jsem se obával, že se bude muset o Balkánu hodně učit, ale zda se, že znalosti má," poznamenal jeden z chorvatských žurnalistů. Na svoji první zahraniční cestu Füle záměrně zamířil právě na Balkán, odkud do EU zamíří v nejbližší době Chorvatsko.

Islandská vlajka nad největší tamní bankou Kaupthing
Islandská vlajka nad největší tamní bankou Kaupthing | Foto: Reuters

Füleho poměrně statický přednes však novináři vnímali jako monotónní.

"On mluví tak... jednotvárně, v jedné tónině. Určitě není hloupý, ale je velmi opatrný. Je asi zvyklý z diplomacie zvažovat každé slovo," poznamenal na Füleho adresu jeden z britských zpravodajů, který nebyl s tímto názorem mezi novináři osamocen.

"Ve své oblasti se vyzná, je lepší, než si člověk odnese z jeho veřejných vystoupení. Měl by začít být více konkrétní, protože někdy zní, jako kdyby byl stále jen nominován a ne jako plnohodnotný komisař," říká chorvatský novinář Agustin Palokaj.

Podle něho nebude mít Füle snadnou pozici, protože politika rozšíření není mezi členskými státy populární. "Neočekávám, že během jeho pěti let kromě Chorvatska a Islandu do Unie vstoupí další země. Neexistuje pro to podpora a Füle musí být odvážnější, aby získal respekt," dodal Palokaj.

Spory s Brity a Nizozemci

Cesta na Island Füleho teprve čeká. Ten stojí na rozdíl od většiny balkánských čekatelů v Evropské unii tak říkajíc jednou nohou. Má už patnáct let volný přístup na jednotný evropský trh a občané Islandu mohou cestovat do zemí v rámci schengenského prostoru bez hranic, aniž by potřebovali pas.

Štefan Füle s vlajkami, které symbolizují jeho dosavadní kariéru: zvláštní velvyslanec ČR při NATO, pak český ministr, v budoucnosti eurokomisař.
Štefan Füle s vlajkami, které symbolizují jeho dosavadní kariéru: zvláštní velvyslanec ČR při NATO, pak český ministr, v budoucnosti eurokomisař. | Foto: Repro: Vláda.cz

Füle se snažil vyhnout otázce, kdy by mohl Island do EU vstoupit. Jednak je předvídání dat v této oblasti ošidné a navíc cesta Islandu do Unie nemusí být otázkou roku či dvou. Island je ve velké při s Británií a Nizozemskem kvůli pádu internetové banky Icesave, v které měli jejich občané uloženy úspory ve výši 3,8 miliard eur.

Na počátku března se má na Islandu uskutečnit referendum o tom, zda má stát dluh Británii a Nizozemsku vyplatit. Téměř čtvrtina obyvatel už podepsala petici, ve které se staví proti.

Füle v této souvislosti připustil, že jde o "výbušnou" otázku. "Nepodceňuju situaci, do které nás Icesave přivedl, my jsme jasně řekli, že budeme pozorně sledovat schopnost Islandu implementovat příslušné zákony v tomto kontextu," řekl Füle.

Ryby a peníze versus stabilita a euro

Složité rozhovory se také nepochybně povedou na téma rybářské politika. Islanďané se jen těžko budou vzdávat volnosti lovit ryby bez ohledu na přísné kvóty Evropské unie.

Foto: Naďa Straková

Vstup Islandu do EU musí jednomyslně schválit všechny členské země. Pokud se Británie a Nizozemsko s Islandem nedomluví, ostrovní stát se členem Unie nestane.

Island formálně požádal o vstup do Evropské unie loni v červenci. Komise islandské vládě zaslala dotazník o 350 stránkách týkající se všech relevantních unijních politik.

Komise vypracovala své doporučení na základě detailních odpovědí Islandu a dodatečných informací od členských států EU, mezinárodních institucí a nevládních organizací.

 

Právě se děje

Další zprávy