Tokio - Společnost Tepco musela evakuovat jadernou elektrárnu Fukušima 1. Nad druhým i třetím blokem se totiž objevil šedý dým.
Po víkendu přitom hlásilo na 300 energetiků, kteří se účastní záchranných prací, pokrok. Během soboty a neděle se jim podařilo obnovit dodávky elektřiny do tří ze šesti bloků elektrárny.
A v pondělí ráno středoevropského času dokonce obletěly svět zprávy, že připojeno je již všech šest bloků.
Pak přišla na řadu opět evakuace a hasiči přestali stříkat na třetí reaktor, který je zvláště těžce poškozen, mořskou vodu.
Japonský úřad pro jadernou bezpečnost později oznámil, že kouř se nad reaktory 2 a 3 již neobjevuje. Provozovatel elektrárny nicméně přiznal, že neví, co bylo jeho příčinou.
Nadšení není na místě, varovali experti
Ještě v noci přitom agentura Reuters psala, že pokud začnou brzy pracovat vodní pumpy, mohlo by jít o první pozitivní zprávy v nejhorší jaderné krizi za posledních 25 let.
"Během posledních čtyřiadvaceti hodin došlo k pozitivnímu vývoji, ale situace i nadále zůstává velmi vážná," ´řekl s opatrným optimismem Graham Andrew z Mezinárodní agentury pro atomovou energii.
Americký ministr energeticky Steven Chu přesto dokonce hýřil nadšením. Televizi CNN řekl, že největší hrozba je údajně zažehnána.
Gregory Jaczko, předseda americké Jaderné regulační komise ale prohlásil, že hladina radiace v zařízení sice klesá, situace však zdaleka není pod kontrolou. Poslední vývoj mu dal za pravdu.
Počet obětí zemětřesení a tsunami v Japonsku mezitím vystoupal na 8649. Dalších 13 262 lidí je stále pohřešováno.
Podle představitelů policie, kteří upřesněnou statistiku zveřejnili, by mohl konečný počet obětí neštěstí zastavit na 18 tisících.
Podle agentury AP ale není vyloučeno, že se seznamy mrtvých a pohřešovaných částečně překrývají. A dosud neidentifikovaná těla na seznamu mrtvých mohou po identifikaci nést jména osob na seznamu pohřešovaných.