Frontex pomůže Řekům s kontrolou hranic EU. Do Egejského moře míří tři stovky lidí a 15 lodí

ČTK ČTK
29. 12. 2015 21:14
Agentura Evropské unie na ochranu vnějších hranic Frontex vyslyšela žádost Řecka o pomoc. Téměř tři stovky příslušníků pohraniční stráže a 15 lodí bude pomáhat v kontrole oblasti, přes kterou se denně dostávají do Unie tisíce běženců zejména ze Sýrie, Iráku a z Afghánistánu. "Počet nasazených pohraničníků se postupně zvýší na více než 400, stejně tak se zvýší počet lodí, vozidel a dalšího technického vybavení na pomoc vnitrostátním orgánům, aby zvládly bezprecedentní migrační tlak na vnější hranici Řecka," oznámil dále Frontex.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Varšava - Agentura Evropské unie na ochranu vnějších hranic Frontex posílá prvních 293 příslušníků pohraniční stráže a 15 lodí na řecké ostrovy u Turecka. Nasazené síly mají v reakci na žádost o pomoc z Atén pomáhat v kontrole oblasti, přes kterou se denně dostávají do Unie tisíce běženců zejména ze Sýrie, Iráku a z Afghánistánu.

"Frontex začal v pondělí 28. prosince s rozmísťováním 293 úředníků a 15 lodí na řeckých ostrovech v rámci nové operace s názvem Poseidon Rapid, a to v návaznosti na žádost Řecka o další pomoc na jeho vnější hranici v Egejském moři," oznámil dnes Frontex.

"Počet nasazených pohraničníků se postupně zvýší na více než 400, stejně tak se zvýší počet lodí, vozidel a dalšího technického vybavení na pomoc vnitrostátním orgánům, aby zvládly bezprecedentní migrační tlak na vnější hranici Řecka," dodal Frontex, který má sídlo ve Varšavě.

Podle posledních údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) letos do Řecka po moři připlulo na 820 tisíc lidí. Většina uprchlíků z Řecka míří dál do západní Evropy po takzvané balkánské trase, která vede přes území Makedonie, Srbska, Chorvatska a Slovinska.

Nevytváříme platformu proti islámu ani proti migrantům, ten problém leží v politice evropských elit, které ho nechtějí řešit, říká Jiří Weigl. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Tenisté Evropy vedou v Laver Cupu po prvním dnu nad světem 3:1

Tenisté Evropy vedou po úvodním dnu Laver Cupu nad výběrem světa 3:1. Body výběru kapitána Björna Borga získali ve dvouhrách v Ženevě Dominic Thiem a Stefanos Tsitsipas, v týmu Johna McEnroea uspěl Jack Sock. Čtyřhru na závěr dnešního programu vyhrál domácí favorit Roger Federer s Alexandrem Zverevem nad Denisem Shapovalovem se Sockem 6:3, 7:5.

Rakušan Thiem v úvodním duelu třetího ročníku Laver Cupu odvrátil v duelu se Shapovalovem tři mečboly a nakonec Kanaďana porazil 6:4, 5:7 a 13:11. Američan Sock pak vyrovnal výhrou 6:1, 7:6 nad Italem Fabiem Fogninim a Evropu pak dostal znovu do vedení Tsitsipas, který v duelu debutantů přehrál dalšího Američana Taylora Fritze 6:2, 1:6, 10:7.

Úvodní ročník, který v roce 2017 hostila Praha, vyhrál tým Evropy a vloni v Chicagu trofej obhájil. V Ženevě bude vítěz znám v neděli.

Tenisový Laver Cup v Ženevě:

Evropa - Výběr světa 3:1 po prvním dnu

Thiem - Shapovalov 6:4, 5:7, 13:11, Fognini - Sock 1:6, 6:7 (3:7), Tsitsipas - Fritz 6:2, 1:6, 10:7, Federer, A. Zverev - Shapovalov, Sock 6:3, 7:5.

Další zprávy