reklama
 
 

Bavorská CSU požaduje povinnou integraci pro migranty. Podpisem nic nevynutíte, namítá opozice

28. 12. 2015 18:30
Křesťanskosociální strana hodlá pro migranty uzákonit povinnost se integrovat. Jednalo by se nejen o kurzy němčiny, ale i písemné prohlášení, že lidé žádající o azyl vyznávají německé hodnoty. Pro jistou formu povinností pro migranty se vyslovila již dříve také kancléřka Angela Merkelová.

Mnichov - Bavorská Křesťanskosociální strana (CSU) požaduje, aby migranti, kteří se chtějí v Německu trvale usadit, měli zákonem předepsanou povinnost se integrovat. Uvedla to v pondělí agentura DPA.

Podle představ strany, která se sesterskou Křesťanskodemokratickou unií (CDU) kancléřky Angely Merkelové a sociálními demokraty (SPD) tvoří spolkovou vládu, by měli migranti navštěvovat povinně kurzy němčiny a písemně se přihlásit i k základním hodnotám země. Jinak by podle nich mělo hrozit krácení sociálních dávek.

"Ochotu integrovat se si musíme vynutit," stojí v návrhu usnesení, kterým se spolkoví poslanci CSU budou zabývat na svém lednovém jednání. Zvlášť uprchlíci a žadatelé o azyl se podle návrhu musejí "přihlásit k našim hodnotám, našemu právnímu řádu a pravidlům mírového soužití".

Jazykovou výuku a integrační kurzy by měli povinně absolvovat "všechny děti, ženy a muži". V případě neuposlechnutí této povinnosti by mělo být možné krátit sociální dávky.

Pro sepsání katalogu práv a povinností migrantů a státu během integračního procesu se už dříve vyslovila i kancléřčina CDU. Merkelová by se měla účastnit i lednového jednání poslanců CSU.

Proti návrhu už se vyslovili například Zelení, kteří CDU a CSU vyčítají populismus. "Lidé, kteří chtějí žít v Německu, samozřejmě musejí dodržovat naše hodnoty tolerance, svobody a demokracie," uvedla místopředsedkyně německého parlamentu za stranu Zelených Katrin Göringová-Eckardtová.

"Mysl a srdce uprchlíků ale nezískáme podpisem na kusu papíru a už vůbec ne sankcemi," dodala. Proti nápadu se postavila i krajně levicová parlamentní strana Levice, ale i někteří členové vládní sociální demokracie.

Německo je jedním z hlavních cílových států, kam migranti během současné krize směřují. Letos jich do země podle oficiálních údajů přišlo už více než milion.

autor: ČTK | 28. 12. 2015 18:30

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama