Britský zpravodajský web BBC s odkazem na rakouskou televizi ORF uvedl, že podle nové psychiatrické zprávy Fritzl, který trpí demencí, již nepředstavuje nebezpečí pro veřejnost. Znamená to, že soud může rozhodnout o jeho přemístění do normální věznice.
Fritzl může také usilovat o podmínečné propuštění. Podle rakouských médií tak ale může učinit až v případě, že soud povolí jeho přesun do normálního vězení. Profesor trestního práva z Univerzity Johanna Keplera v Linci Alois Birklbauer pro ORF uvedl, že podle něj "je zcela zřejmé, že soud propuštění oznámí".
O možném přeložení bude v nejbližších týdnech až měsících rozhodovat soudní senát na základě posudku, podle kterého už není Fritzl i ze zdravotních důvodů nebezpečný, řekl mluvčí soudu v Kremži Ferdinand Schuster.
V případě propuštění by se Fritzl podle expertů mohl přestěhovat do pečovatelského domu. Nyní ho rakouské úřady drží v přísně střeženém ústavu pro duševně narušené pachatele ve věznici Stein v dolnorakouském městě Kremže, nedaleko jeho bývalého bydliště v Amstettenu.
Těžko uvěřitelný případ z Amstettenu poutal ve své době mimořádnou pozornost veřejnosti a otřásl Rakouskem i celým světem. Ukázalo se, že Fritzl v roce 1984 ve sklepě svého domu uvěznil svou tehdy osmnáctiletou dceru Elisabeth, kterou sexuálně zneužíval už od 11 let. Držel ji tam 23 let, opakovaně ji znásilňoval a zplodil s ní sedm dětí, z nichž jedno zemřelo.
Své počínání dokázal Fritzl udržet v naprosté tajnosti téměř čtvrt století. Za tu dobu svou dceru údajně asi 3000krát znásilnil. Zlom nastal v polovině dubna 2008, kdy jedno z vězněných dětí upadlo do bezvědomí a Fritzl souhlasil s jeho hospitalizací. Lékaři chtěli kvůli stanovení diagnózy vyšetřit i nezvěstnou matku dítěte, a proto ji prostřednictvím médií vyzvali, aby se přihlásila úřadům.
Když Fritzlova dcera viděla výzvu v televizi, začala na otce tlačit, aby jí umožnil návštěvu nemocnice. Ten po týdnu váhání jejímu přání vyhověl a 26. dubna 2008 vyvedl všechny vězněné ze sklepa. S dcerou pak dojel do nemocnice, kde je zadržela policie. Soud ho v roce 2009 poslal na doživotí do vězení.
Zemský soud již předloni rozhodl, že Fritzl nepředstavuje nebezpečí a policie ho může přemístit do standardního vězení. Vrchní zemský soud ale rozhodnutí zablokoval.
Fritzlova právnička Astrid Wagnerová, která ho ve vězení navštívila 40krát a v roce 2022 o něm napsala knihu, na základě psychiatrické zprávy uvedla, že považuje za legitimní umožnit jeho propuštění.