Případ děsil Evropu. Dívka zmizela na dovolené, po 13 letech se objevila horká stopa

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 4. 6. 2020 13:58
Dovolená na začátku léta 2007 v Portugalsku skončila pro manžele McCannovy tragédií. Jejich tříletá dcera Madeleine zmizela z hotelového pokoje 3. května v době, kdy pár večeřel s přáteli v nedaleké restauraci.
Tříletá Madeleine McCannová zmizela před 13 lety. Případ by se mohl objasnit až nyní. | Video: Reuters, Asociated Press

Nikdo dívku nenašel. A to ani přes obrovské nasazení portugalské a britské policie, Interpolu a vyšetřovatelů několika dalších zemí. Detektivové vyslýchali stovky svědků, zatkli několik podezřelých, speciální technikou prohledali okolí hotelu na portugalském pobřeží i pod zemí, ale Madeleine zůstává třináct let nezvěstná.

Zoufalí rodiče ztráceli naději, ale tento týden se šance na objasnění případu objevila. Německá policie rodičům ve čtvrtek potvrdila, že má muže vážně podezřelého z únosu jejich dcery a nachází se ve vězení. Jedná se o německého občana, kterému je nyní 43 let a až do roku 2003, kdy Madeleine zmizela, žil v portugalském letovisku Praia da Luz.

Němec má za sebou kriminální minulost. V Portugalsku i Německu se dopouštěl krádeží v bytech a hotelích, obchodoval s drogami a pohlavně zneužíval nezletilé. Policie má jeho karavan, se kterým v době zmizení dívky byl blízko místa činu. Muž je za mřížemi kvůli spáchání zločinu nesouvisejícího s únosem britské dívky. Státní zastupitelství v Braunschweigu ve spolkové zemi Dolní Sasko ale potvrdilo, že je podezřelý z její vraždy.

"Vycházíme z toho, že ta dívka je mrtvá," uvedl mluvčí státního zastupitelství Christian Wolters.

Proč se podezření proti muži objevila až nyní, třináct let po zmizení dívky, zatím není jasné.

"Manželé McCannovi se nikdy nevzdali naděje, že jejich dcera stále může být nalezena živá. Ale jsou realisté," řekl rozhlasové stanici BBC mluvčí rodiny Clarence Mitchell. "Ať bude výsledek této konkrétní linie vyšetřování jakýkoli, potřebují vědět, co se stalo jejich dceři, aby našli klid a kdokoli zodpovědný byl předán spravedlností," dodal mluvčí.

Případ vyvolal v Evropě obrovskou pozornost, protože takové zmizení dítěte je neobvyklé a představa mnoha rodičů, že jsou na místě McCannových, byla děsivá. V době únosu dítěte manželé večeřeli v restauraci vzdálené padesát metrů od pokoje. V devět hodin večer matka kontrolovala, že vše je v pořádku a Madeleine i mladší dvojčata spí. Když přišla o hodinu později, Madeleine byla pryč. Dvojčatům se nic nestalo.

Policie několik dní prohledávala bezvýsledně okolí hotelu, pátrala i pod zemí a ve vodní nádrži. Zatkla několik lidí na základě odposlechnutých telefonických hovorů a signálů mobilních telefonů. Při pátrání narazila i na skupinu zlodějů, kteří vykrádali hotely, s únosem Madeleine ale neměli nic společného.

Nešťastným rodičům tehdy udělil audienci papež Benedikt XVI. A výzvami k podpoře rodiny přispěl také portugalský fotbalista Cristiano Ronaldo, hrající v té době za anglický Manchester United. Manželé později kritizovali portugalskou policii, že reagovala pomalu a nezajistila všechny důkazy.

Portugalský vyšetřovatel Goncalo Amaral naproti tomu v knize vydané v roce 2008 tvrdí, že dívka zemřela v pokoji a za její smrt jsou odpovědní rodiče. Portugalská policie se podle nepotvrzených zpráv zabývala verzí, že matka dívku neopatrným zacházením nebo nešťastnou náhodou zabila a pak se manželé společně pokusili stopy zahladit. McCannovi taková obvinění rozhořčeně odmítají.

Prověřovala se také různá svědectví o tom, že kdosi dívku někde zahlédl. Pátralo se po ní na základě takových informací například v Maroku nebo ve Spojených státech.

V Česku tento případ rezonoval i později v souvislosti se zmizením a vraždou devítileté Anny Janatkové v pražské Troji na podzim 2010. Policie našla její tělo téměř po půl roce, pravděpodobný pachatel se oběsil ve vazbě.

Video: Případ zmizení Madeleine mapuje dokument Netflixu z roku 2019

Dokument Netflixu podrobně mapuje případ zmizení tříleté Madeleine McCannové | Video: Netflix
 

Právě se děje

Další zprávy