Farmář pomohl stovkám migrantů přejít hranici do Francie, teď se ho zastal ústavní soud

ČTK ČTK
6. 7. 2018 17:47
Soud připomněl, že heslem Francie je "Svoboda, rovnost, bratrství". Z toho vyplývá svoboda pomáhat druhým z humanitárních důvodů.
Cédric Herrou.
Cédric Herrou. | Foto: ČTK

Paříž - Francouzský ústavní soud se v pátek zastal farmáře a aktivisty z jihu země, který byl loni odsouzen k podmíněnému trestu čtyř měsíců vězení za pomoc migrantům. Cédric Herrou byl potrestán za to, že pomohl dvěma stovkám migrantů přejít italsko-francouzskou hranici. Informovala o tom agentura AFP.

Ústavní rada ale nyní uvedla, že nelze stíhat nezištnou podporu "neregulérního pobytu", a to s odůvodněním, že jednání na "principu bratrství" patří k hlavním pilířům francouzské ústavnosti.

Rada připomněla, že devizou Francouzské republiky je heslo "Svoboda, rovnost, bratrství", z něho vyplývá i svoboda pomáhat druhým z humanitárních důvodů, aniž by se při tom muselo brát v potaz, zda pobyt dotyčných osob je regulérní.

Farmář z Breil-sur-Roya v jihovýchodním departementu Alpes-Maritimes byl již dříve souzen za podporu nelegální migrace a za přechovávání migrantů v opuštěné budově francouzských železnic. Přes italsko-francouzské hranice do údolí řeky Roya převedl kolem 200 převážně súdánských a eritrejských běženců, některé poté ubytoval u sebe doma a pomáhal jim také v pohybu po Francii.

Francouzský zákon z roku 2012 poskytuje právní ochranu osobám, které migrantům pomáhají "humanitárními a spontánními činy", podle obžaloby ale Herrou tohoto zákona zneužíval. Aktivista trvá na tom, že to, co dělal, bylo nutné, a domnívá se, že soudy se staly nástrojem politiky.

 

Právě se děje

Další zprávy