Francouzský parlament odsoudil burku. Čeká ji zákaz

Petr Jemelka Petr Jemelka
12. 5. 2010 14:11
I podle Nicolase Sarkozyho je muslimský závoj, zakrývající celou tvář, ve Francii nepřijatelný

Paříž - Francouzský parlament jednomyslně schválil rezoluci, podle které je nošení burek na veřejnosti v rozporu s francouzskými národními tradicemi.

Burka je islámský náboženský oděv, kterým si některé muslimské ženy na veřejnosti zakrývají celý obličej, nikoliv pouze vlasy.

Rezoluce nemá žádné právní dopady, jde pouze o konstatování postoje francouzského státu. To je prozatím jediný výsledek debaty o případném zákazu zahalování na veřejnosti.

Jak ale konstatuje server France24, rezoluce může zákazu nošení burek otevřít cestu. To je koneckonců také cílem jejích předkladatelů.  

"Plné zakrývání je v rozporu s hodnotami, které sdílíme a základními principy, na jejichž základě funguje naše společnost. Vláda musí udělat vše, co bude v jejích silách, aby těmto praktikám, které jsou v rozporu s hodnotami republiky, zabránila," řekla ministryně spravedlnosti Michele Alliot-Mariová francouzským zákonodárcům.

Poslanci s ministryní zjevně souhlasili, protože při hlasování nalezli vzácnou shodu. Pro byla Sarkozyho pravicově orientovaná UMP i opozičními socialisté. Celkem hlasovalo pro přijetí rezoluce 433 poslanců, proti nikdo. 30 komunistů před hlasováním opustilo jednací sál.

Zákaz nošení burky a Niqábu už platí v Belgii. V sousední Itálii platí zákaz jakéhokoliv zahalování obličeje na veřejných místech (vyjma nošení motocyklistické helmy) už od roku 1975. 

V praxi byl ale poprvé upatněn až minulý týden, když městská policie v Novaře na severu Itálie udělila ženě tuniského původu pokutu ve výši pěti set eur.

Sarkozy chce jít ještě dál

Příští týden by se měl kabinet francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho zabývat návrhem zákona, jenž počítá se zavedením pokut pro ženy, které si burkou obličej zakryjí.

Najít shodu na takovémto zákoně už by ale mohl být problém. Socialisté se obávají, že jsou Sarkozy a spol. příliš radikální.

"Obáváme se, že zajdete příliš daleko. Je třeba bránit demokracii, ale moudře a prozíravě," řekl například ministryni spravedlnosti jeden z opozičních poslanců Jean Glavany.

Odpůrci zákazu tvrdí, že zákaz nošení islámského oděvu bude mít opačný, než kýžený efekt a povede ke zvýšení napětí mezi většinovými obyvateli a muslimskou menšinou, která je ve Francii nejpočetnější v Evropě.

Podle posledních odhadů žije v zemi galského kohouta pět až šest milionů lidí muslimského původu. Žen, které nosí burku je podle oficiálních údajů méně, než dva tisíce. 

 

Právě se děje

Další zprávy