Paříž - Ovlivní muslimští přistěhovalci ve Francii zásadním způsobem výsledek nadcházejících parlamentních voleb? Počty registrovaným voličů tomu nasvědčují.
Kdo bude z jejich vysoké účasti ve volbách těžit, není jasné.
Registrační místa se na předměstích, která v roce 2005 zachvátilo násilí, plní dalšími a dalšími žadateli. Nesvůj by se měl cítit především Nicolas Sarkozy.
Chce se mi zvracet
Bývalý ministr vnitra nazval protestující mládež na předměstích "lůzou" a slíbil, že bude postupovat tvrdě.
Když minulý týden v rámci předvolební kampaně navštívil předměsí Meaux na východě Paříže, velké sympatie tady nenašel.
"Když Vás vidím v televizi, chce se mi zvracet. Jsem muslim, který tady dlouho žije a je integrován. To Vy lidi rozdělujete a strašíte!" křičel na sarkozyho asi čtyřicetiletý muž.
Profily prezidetských kandidátů NAJDETE ZDE
Přesto před nedělními volbami kandidát pravice Sarkozy stále vede před socialistkou Royalovou a centristou Bayrouem.
Sympatie na straně Royalové
Mezi voliči afrického původu si nejlépe vede Segoléne Royalová s 57 procenty hlasů. Francois Bayrou viditelně zaostává s 19 procenty a neoblíbený Sarkozy se těší podpoře pouhých 11 procent dotázaných.
"Sarkozy nenašel tu správnou řeč a mladí lidé z předměstí se překvapivě registrují, aby mohli v neděli volit," říká Francois Soudan, editor týdeníku Jeune Afrique.
Bývalého ministra vnitra kritizovala i fotbalová hvězda a člen týmu franzouzkých mistů světa ze šampionátu v roce 1998 Liliam Thuram.
"Sarkozyho rétorika není kvazirasistická, je prostě rasistická," prohlásil slavný fotbalista v rozhovoru pro španělský list El Mundo.
Předseda lobbyistické černošské skupiny CRAN Patrick Lozes je přesvědčen, že 1,5 milionu afrických a arabských voličů by mohlo rozhodnout závod.
V roce 2002 překvapil Francouze ultrapravicový Jean-Marie Le Pen, který z bojů ve druhém kole vyřadil favorizovaného socialistického premiéra Lionela Jospina.
"Pokud si pamatujete, jak 200 tisíc voličských hlasů dělilo Le Pena od Jospina v prezidentských volbách v roce 2002, pak je jasné, že přistěhovalci mohou sehrát v tomto roce důležitou roli," potvrdil Lozes.
Koho budou volit na předměstích? Kdo ví
Francie nemá oficiální statistiku občanů podle etnické příslušnosti.
Navíc, společnost zde není strukturovaná jako ve Spojených státech a menšiny nepodporují určité kandidáty. Většinou jde o aktuální sympatie. A všichni prezidentští kandidáti jsou běloši, jak poukazují mnozí z přistěhovalců.
Jean-Francois Doridot ze společnosti Ipsos provázející průzkum zásadní vliv etnických voličů odmítá. "Je těžké odhadnout, komu dají nově registrovaní voliči svůj hlas."
"Co se počtu týká, mohli by přinést změnu, především ve druhém kole," dodal. "Ale je těžké odhadnout, jestli opravdu půjde o hlas proti Sarkozymu."
Na rozdíl od Royalové či Bayroua Sarkozy do etnicky různorodých předměstí zavítal minimálně. Svým kritikům tak dává do rukou pádný argument: Francii přece nemůže vést muž, který je v neklidných oblastech téměř persona non grata.
Sarkozy má stále šanci
Manažer PR společnosti Rumeur Publique Amirouche Laidi však připomíná, že Sarkozyho prohlášení o odklonu od minulé politiky mu přece jen otevřelo cestu na předměstí.
"Tímto prohlášením dal jasně najevo, že země potřebuje změnu," prohlásil.
Socialistická senátorka Bariza Khiariová dodává, že řada přistěhovalců paradoxně v minulosti volila dokonce vůdce krajní pravice Jean-Marie Le Pena.
"Když jim říkám, že jsou blázniví, odpoví mi, že ne. Svým hlasem Le Penovi údajně ničí systém. Pro ně je tak hlas Le Penovi revolučním hlasem," dodává Khiariová.
Hakim El Karoui zase upozorňuje na špatnou politiku socialistů, kterým se nikdy nepodařilo zamezit rasové diskriminaci. Sarkozy je naopak jediným kandidátem, který volá pro pozitivní diskriminaci v otázkách zaměstnávání.
"Během nepokojů na předměstích většinu ale nepochybně ztratil", připouští.Karoui.