Mogadišo - U somálských břehů Indického oceánu v posledních dnech a hodinách přituhuje v boji s piráty, kteří přepadávají nákladní i výletní plavidla.
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy v pátek oznámil, že o víkendu speciální armádní komando osvobodilo z rukou pirátů jachtu s pěti francouzskými občany na palubě. Při operaci zahynul jeden rukojmí a dva únosci, tři piráty francouzští vojáci zajali.
Jachta Tanit plula na Zanzibar, když ji Somálci unesli. Hrozili popravou rukojmích, mezi nimiž bylo tříleté dítě.
"Vyjednávání nikam nevedla a loď se přibližovala k pobřeží," uvedl ministr obrany Hervé Morin Morin, podle nějž pařížská vláda zastává politiku, že se francouzští občané nesmí dostat na pevninu jako rukojmí.
Kapitán se neúspěšně pokusil o útěk
Americké námořnictvo utahuje smyčku kolem somálských pirátů, kteří ve středu zaútočili na dánskou loď s americkou posádkou Maersk Alabama.
Americké vojenské plavidlo Bainbridge vybavené raketami s plochou dráhou letu blokuje u somálských břehů člun pirátů, kteří na jeho palubě zadržují uneseného kapitána Alabamy Richarda Phillipse.
Ten v noci podle svědectví amerických námořníků z člunu uprchl a vrhl se do moře, ale únosci jej dostihli, přemohli a odvlekli zpět na palubu. Vše se odehrálo příliš rychle, než aby mu američtí vojáci mohli pomoci.
Posily na obou stranách
Velitel amerických sil na Blízkém východě a v severní Africe generál David Petraeus oznámil, že další americké posily jsou na cestě a dorazí na místo během soboty a neděle.
I piráti však povolali posilu. K místu míří německá nákladní loď i s posádkou, který je v ruku somálských ozbrojenců. Ti tak doufají, že vojáci nebudou riskovat a nezaútočí tím spíš, když je na místě i německá loď s posádkou.
Piráti podle agentury Reuters pohrozili, že se budou bránit, pokud na ně Američané zaútočí. Dali najevo, že jakýkoliv pokus o násilné řešení situace bude znamenat pro amerického kapitána jistou smrt.
Piráti nemají palivo
„Američanů se nebojíme," uvedl pro Reuters jeden z pirátů v rozhovoru přes satelitní telefon. Na člunu jsou s 53letým Phillipsem čtyři Somálci. Odplout nemohou, protože jim došlo palivo.
O jeho osvobození zatím neúspěšně usilují vyjednavači FBI. Phillips se po přepadení Alabamy sám nabídl jako rukojmí, aby tak zachránil zbytek posádky. Únosci za něj požadují výkupné dva miliony dolarů.
Piráti se nejprve dánské lodi plující do keňské Mombasy zmocnili, ale dvacetičlenná posádka přešla do nečekaného protiútoku a podařilo se jí dostat plavidlo zpět pod svoji kontrolu.
Část únosců pak prchla na záchranném člunu a kapitána Phillipse odvlekla s sebou. „Přežití kapitána a jeho návrat v pořádku je naší hlavní prioritou," oznámil americký ministr obrany Robert Gates.
Podle Východoafrického asistenčního programu pro námořníky, který sídlí v Nairobi, bylo u Somálska za poslední týden uneseno celkem pět lodí.
V pondělí se v oblasti, kde hlídkuje námořní mise Evropské unie a vojenské lodi z řady dalších zemí, podařilo pirátům unést britskou loď Malaspina. Předchozí víkend udeřili podobně na celkem tři další plavidla.
Drahé automobily a opulentní vily
Za poslední měsíc se takto celkem zmocnili už 15 lodí, což znamená dramatický nárůst oproti prvním dvěma měsícům letošního roku, kdy se jim podařilo unést jen dvě plavidla.
Loni bylo u somálského a keňského pobřeží zaznamenáno přes sto pokusů o únos plavidel. Ve 39 případech piráti uspěli. Za výkupné si rozdělili už přes třicet milionů dolarů.
Na severovýchodě rozvráceného a zbídačeného Somálska si stavějí luxusní vily, jezdí v nových drahých automobilech, na hostinách servírují delikatesy z celého světa, elektřinu jim vyrábějí jejich vlastní generátory, uvedl loni zpravodaj agentury AP, který jako jeden z mála cizinců oblast navštívil.