Piráti propustili unesenou loď s tanky, dostali výkupné

Pavel Vondra
5. 2. 2009 10:55
Ukrajinská loď Faina s nákladem vojenské techniky je po pěti měsících volná
Ukrajinská loď Faina
Ukrajinská loď Faina | Foto: Reuters

Nairobi - Somálští piráti ve čtvrtek propustili ukrajinskou loď Faina, kterou unesli loni v září i s dvacetičlennou posádkou a s nákladem vojenského materiálu včetně tří desítek tanků T-72.

"Poslední skupina pirátů opustila loď a Faina je opět volná," potvrdil agentuře Reuters vyjednavač ze somálského přístavního města Haradhere.

Tomuto vývoji předcházelo oznámení mluvčího majitele unesené lodi Michaila Vojtěnka, podle něhož únosci ve středu obdrželi výkupné.

Nespecifikoval sice výši této sumy, ruská tisková agentura ITAR-TASS ji ale vyčíslila na 3,2 milionu dolarů. Piráti původně požadovali 20 milionů.

"Piráti si svou kořist přepočítávají přímo na palubě. Věřím, že už nic nestojí v cestě osvobození posádky," uvedl Vojtěnko v rozhovoru pro ruskou televizi.

Foto: Aktuálně.cz

Nejmenovaná osoba, která se podílela na vyjednávání s únosci, potvrdila agentuře AP, že ve středu dopoledne z keňské metropole Nairobi vyrazilo letadlo, které podle domluvy shodilo balík s penězi přímo na palubu unesené lodi. 

Jednání o propuštění ukrajinské lodi byla komplikovaná a už jednou - loni v listopadu - se informace o propuštění lodi ukázala jako předčasná.

Únos Fainy byl jedním z nejspektakulárnějších kousků somálských pirátů, kteří se loni odhodlali k bezprecedentním 111 útokům, při nichž zrealizovali 42 únosů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Prezident USA Joe Biden svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi navrhl v nadcházejících měsících summit na území třetího státu, uvedl Bílý dům

Americký prezident Joe Biden navrhl svému ruskému protějšku Vladimirou Putinovi v nadcházejících měsících summit na území třetího státu, uvedl Bílý dům. Nabídku na "vybudování stabilního a předvídatelného vztahu s Ruskem" přednesl v telefonickém rozhovoru, v němž státníci také mimo jiné diskutovali o rostoucím napětí mezi Moskvou a Ukrajinou, píší zahraniční tiskové agentury.

Zdroj: ČTK
Další zprávy