Drama na moři: Se somálskými piráty vyjednává FBI

Pavel Vondra
9. 4. 2009 20:47
Americká posádka přepadené lodi se ubránila, kapitán ale padl do zajetí
Loď Maersk Alabama na archivním snímku z dob, kdy ještě nesla jiné jméno
Loď Maersk Alabama na archivním snímku z dob, kdy ještě nesla jiné jméno | Foto: Reuters

Nairobi - V bitvu nervů se změnil středeční pokus somálských pirátů zmocnit se ve vodách Indického oceánu dánské nákladní lodi plující pod americkou vlajkou.

Plavidlo Maersk Alabama o váze 17 tisíc tun, směřující do keňské Mombasy, piráti asi 500 kilometrů od somálských břehů přepadli a zajali všech dvacet členů americké posádky. Ta se ale rozhodla útočníkům postavit, přemohla je a znovu se zmocnila své lodi.

Až na kapitána, kterého unesli piráti na svůj člun (podle některých informací se sám nabídl, aby zachránil zbytek posádky). A k němu v noci k somálským břehům dorazila vojenská loď amerického námořnictva Bainbridge nesoucí střely s plochou dráhou letu. Podle mluvčího FBI Billa Cartera převzali na žádost námořnictva vyjednávání s piráty federální agenti.

Přijde odpověď USA?

Situace je nyní napjatá. Američané se pokoušeli s piráty vyjednat propuštění kapitána, zatím však bez úspěchu. Není tak vyloučeno, že dojde k pokusu osvobodit rukojmí silou.

Richard Phillips, kapitán lodi Maersk Alabama, na fotografii pořízené u něj doma ve Vermontu. Médiím ji poskytla jeho rodina.
Richard Phillips, kapitán lodi Maersk Alabama, na fotografii pořízené u něj doma ve Vermontu. Médiím ji poskytla jeho rodina. | Foto: Reuters

Mluvčí páté flotily amerického námořnictva s velitelstvím v Bahrajnu Jane Campbellová agentuře AP potvrdila, že jde o první zaznamenaný útok pirátů z poslední doby na loď plující pod americkou vlajkou a s americkou posádkou.

Podle expertů jde o závažnou zahraničně politickou výzvu pro administrativu prezidenta Obamy. Ministryně zahraničí Hillary Clintonová potvrdila, že vláda situací u somálských břehů pozorně sleduje a zvažuje další kroky. Piráty přitom nazvala "prachobyčejnými zločinci", kterých by se měl svět jednou pro vždy zbavit.

Že je zaděláno na velké drama, bylo podlea Graema Brookse z britské analytické společnosti Dryad Maritime Intelligence Service zjevné už ve chvíli, kdy se ukázalo, že napadená loď měla americkou posádku. "Když američtí občané padnou do rukou zločinců, lidé čekají, co se bude dít," řekl Brooks agentuře AP.

Piráti stále při chuti

Podle Východoafrického asistenčního programu pro námořníky, který sídlí v Nairobi, bylo u Somálska za poslední týden uneseno celkem pět lodí.

Americké námořnictvo poslalo do oblasti svou vojenskou loď Bainbridge
Americké námořnictvo poslalo do oblasti svou vojenskou loď Bainbridge | Foto: Reuters

V pondělí se v oblasti, kde hlídkuje námořní mise Evropské unie a vojenské lodi z řady dalších zemí, podařilo pirátům unést britskou loď Malaspina. Předchozí víkend udeřili podobně na celkem tři další plavidla.

Za poslední měsíc se takto celkem zmocnili už 15 lodí, což znamená dramatický nárůst oproti prvním dvěma měsícům letošního roku, kdy se jim podařilo unést jen dvě plavidla.

Podle Rašída Abdiho, analytika think-tanku International Crisis Group,  byl zřejmě optimismus ohledně účinnosti posílených námořních hlídek předčasný.

„Bylo to dáno především nepřízní počasí. Teď, když se počasí zlepšilo, jsou (piráti) zpátky na scéně," cituje Abdiho  britská BBC.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Zpomalování růstu cen se v březnu zastavilo, inflace stoupla na 2,3 procenta

Meziroční inflace v březnu stoupla z únorových 2,1 procenta na 2,3 procenta. Zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku se po sedmi měsících zastavilo. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace předtím vytrvale klesala od loňského července, kdy dosáhla 3,4 procenta. Analytici odhadovali, že březnová meziroční inflace bude činit až 2,4 procenta. Meziměsíčně ceny vzrostly v březnu o 0,2 procenta.

Největší podíl na březnovém meziročním zvýšení inflace měl podle statistiků růst cen pohonných hmot. "Průměrná cena benzinu Natural 95 byla 30,47 koruny za litr a jednalo se o nejvyšší hodnotu od loňského února. Průměrná cena motorové nafty pak byla 29,14 koruny za litr a šlo o nejvyšší cenu od loňského března," sdělila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Sto dnů před startem OH v Tokiu mají Češi jistých jen 44 míst

Sto dnů před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 44 účastnických míst, z toho 12 na jméno. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká necelý měsíc před startem her náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

Další zprávy