reklama
 
 

Francie po útoku děkuje hrdinům. Policista, který se vyměnil za rukojmí, zemřel na následky zranění

Aktualizováno 24. 3. 2018 11:12
Zemřeli celkem čtyři lidé, 16 jich bylo zraněno, přičemž jeden je stále v kritickém stavu. Hrdinný policista Arnaud Beltrame svým zraněním podlehl.

Trèbes - Svým zraněním podlehl pětačtyřicetiletý četník Arnaud Beltrame, který se při pátečním útoku v obchodě ve městě Trèbes nedaleko Carcassonne na jihu vyměnil za rukojmí. Teroristický čin 25letého pachatele Redouane Lakdima si tak vyžádal čtyři oběti na životech, dalších 15 lidí je zraněných.

"Francie nikdy nezapomene na jeho hrdinství, statečnost a jeho oběť," prohlásil v sobotu podle listu The Telegraph ministr vnitra Gérard Collomb.

Beltram se dobrovolně vyměnil za rukojmí - ženu, a to krátce poté, co útočník přepadl supermarket v Trèbes. Podplukovník si nechal zapnutý telefon, aby policisté mohli poslouchat, co se děje v supermarketu.

Při útoku byl teroristou vážně zraněn. Jeho hrdinství ocenil také prezident. "Arnaud Beltrame zemřel, když sloužil národu, kterému toho již předtím tolik dal," uvedl ve svém prohlášení Emmanuel Macron. "Položil svůj život za to, aby ukončil smrtící plán džihádistického teroristy. Padl jako hrdina," zdůraznil. Podle Macrona se nyní vyšetřovatelé mimo jiné soustředí na to, jak mohl útočník získat zbraň a jak je možné, že se radikalizoval.

Jak uvedla Beltrameova matka, odvaha jejího syna ji nepřekvapila. "Nejsem překvapená. Věděla jsem, že to musel být on. Byl vždycky takový. Již od narození byl člověkem, který by udělal vše pro svou vlast," svěřila se žena francouzskému rozhlasu RTL v pátek v noci, tedy ještě před zprávou o četníkově úmrtí. Na dotaz, zda je na něj pyšná, jen odvětila, že syn by jí na to pouze řekl: "Dělám svou práci, mami, to je všechno." "Bránit svou zemi" bylo podle ní smyslem jeho života.

Policie zadržela dva lidi

Zásah skončil po několika hodinách, kdy policie útočníka zastřelila. Ministr vnitra ho identifikoval jako Redouane Lakdima z Carcassonu.

Policie v pátek zadržela ženu údajně napojenou na střelce. V noci na sobotu pak zatkla sedmnáctiletého mladíka, který byl přítelem útočníka. Zadržený mladík nebyl nijak blíže identifikován, úřady pouze uvedly, že jde o mladistvého narozeného v roce 2000. 

Jde o terorismus

"Vše nasvědčuje tomu, že se jedná o teroristický útok. Bezpečnostní složky reagovaly velmi rychle a koordinovaně," uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron, který se vracel ze summitu v Bruselu do Paříže, aby mohl dohlížet nad dalším děním.

Útočník se podle prokuratury hlásil k teroristické organizaci Islámský stát. Podle starosty města vešel do obchodního domu a vykřikoval: "Alláhu akbar (v arabštině Bůh je veliký), všechny vás zabiju." Islámský stát se posléze k útoku sám přihlásil.

Server Le Figaro píše, že měl u sebe nože, střelnou zbraň a granáty. 

Podle deníku Le Parisien byl muž marockého původu, narozený v roce 1992. Byl aktivní na salafistických sociálních sítích. V roce 2016 byl v Carcassonne ve vězení. Zpravodajské služby se domnívají, že nějakou dobu zřejmě pobýval v Sýrii, není to ale jisté. Francouzská policie ho prý znala. Byl na seznamu lidí, u kterých hrozila radikalizace. 

Policie u něj doma a u jeho rodiny provedla razii. 

Le Parisien hovořil se sousedkou útočníka. Ta ho popsala jako "klidného, sympatického" muže. Žil se svými rodiči a několika sestrami. Jednu z nich prý ještě ráno vedl do školy.

Jeho matka a dvě sestry byly podle televize BFMTV na místě útoku v Trèbes a pokoušely se s ním vyjednávat.

Stanice BFMTV taky informuje, že útočník požadoval propuštění Salaha Abdeslama na svobodu. Abdeslam je jediným podezřelým, který přežil teroristické útoky v listopadu 2015 v Paříži. Právě je ve vazbě ve Francii a probíhá s ním soud.

Francouzský deník Le Figaro popisuje, že útočník zřejmě nejprve ukradl auto. Z toho pak sledoval skupinku čtyř policistů, patřících ke speciálním jednotkám CRS, kteří si šli zaběhat. Když se vraceli, tak muž jednoho z nich postřelil. Jeho kolegové mu ale hned poskytli pomoc.

Krátce poté stejný útočník zajal rukojmí v supermarketu ve městečku Trèbes. Podle prvních informací muž vešel kolem 11:15 do obchodního domu Super U. Z místa pak byly slyšet výstřely.

Někdejší policista zahnal lidi do chladicí místnosti

Bývalý policista Christian Guibbert byl na nákupu se svojí ženou a její sestrou, když se po obchodě začala rozléhat střelba. "Šel jsem se podívat, co se děje. Byl tam muž na zemi a jedna velmi vzrušená osoba se střelnou zbraní v jedné ruce a s nožem ve druhé, která křičela 'Alláhu akbar!'," popsal televizi BFM TV.

Guibbert pak členy své rodiny a další zákazníky nahnal do studeného skladu, kontaktoval úřady a nakonec se mu podařilo utéct. "V jednu chvíli mě uviděl (útočník) a vyběhl po mně s nožem, asi protože mu došly náboje. Pak jsem se ohlédl a už tam nebyl a já jsme vyběhl únikovým východem," popsal.

Zaměstnanec supermarketu François řekl agentuře Reuters, že ve zmatku po prvních výstřelech se skoro s pachatelem Lakdimem srazil a slyšel jej říkat něco o Islámském státě. Dal se na útěk a následně pomohl vyvést z obchodu asi 20 lidí zadním východem.

Zákazník André Bivent byl ve skupince, která se schovala do chladící místnosti. Šestasedmdesátiletý muž v ní strávil asi půl hodiny, než s dalšími rukojmími utekl přes sklad v zadní části supermarketu. Reuters připomenul, že stejně jako dnes se ukrývali také svědci útoku islamisty na obchod s košer potravinami v lednu 2015 v Paříži. Několik zákazníků tehdy v chladící místnosti přečkalo celý incident, který si vyžádal čtyři oběti.

autoři: Zahraničí, ČTK | 23. 3. 2018 12:00

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama